Soru ÖnergeleriTBMM Faaliyetleri

HDP İzmir İl Örgütü’ne yönelik silahlı saldırının aydınlatılması için Kenanoğlu’ndan soru önergesi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, HDP İzmir İl Örgütü’ne yönelik silahlı saldırının aydınlatılması ve gerçeklerin gün yüzüne çıkarılması için İçişleri Bakanlığı’na soru önergesi verdi. Kenanoğlu, soru önergesinde; saldırının kaostan beslenen iktidarın yarattığı siyasi iklimin sonuçlarından olduğunu ifade ederek HDP İzmir İl Örgütü’ne yönelik tehditlere ilişkin resmi kurumlara gerekli şikayetlerin ve bildirimlerin yapılmış olmasına rağmen hiçbir tedbir veya önlemin alınmamış olmasına dikkat çekti.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU tarafından Anayasanın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

17 Haziran 2021 tarihinde HDP İzmir İl Örgütü binamıza silahlı saldırı düzenlemiş, Onur Gencer adlı şahıs parti üyemiz Deniz POYRAZ’ı katletmiştir. Saldırı anında il örgütümüzü yakmaya çalışan katilin en az 35 el ateş ettiği tespit edilmiştir. Saldırganın yalnız olmadığı iki şahsın daha yanında olduğu iddia edilmektedir. Dışarıda kurulan çadırı korumakla görevli güvenlik kuvvetlerinin uzun süre saldırgana müdahale etmediği görülmüştür.

AKP’li Cumhurbaşkanı muhalefeti “…daha neler olacak neler…” sözleri ile tehdit ederken, uzun süredir İçişleri Bakanı, iktidar yetkilileri ve iktidar ortağı MHP Genel Başkanı tarafından partimiz hedef gösterilmekte, ‘Kapatma’ ve ‘Kobani’ davaları ile partimize siyasi operasyon düzenlenmekte, bazı aileler örgütlendirilerek il binalarımızın önüne çadır kurdurularak provokatif ortamlara zemin hazırlandığı gözlemlenmektedir.

Polis ablukası altındaki parti binamıza elini kolunu sallaya sallaya giren saldırgan içerdeyken ve silah sesleri duyulurken, bina önünde bekleyen üç sivil polis tarafından HDP İzmir Eş Başkanı Kadir Baydur’un binaya girişi de engellenmiştir.

Eski bir sağlık memuru olduğu iddia edilen Onur Gencer’in, 2019 yılından itibaren sosyal medya hesabında Suriye’de çekilmiş kamuflajlı, silahlı ve malum kurt işaretli fotoğrafları bulunmaktadır. SADAT ile bağlantılı olduğu iddia edilmektedir. 2021 Mayıs ayında silah ruhsatı aldığı bilinmektedir. Kolluk kuvvetine teslim olan katile “İsmin nedir ağabeycim?” diye hitap edildiği ve kelepçe takılmadığı görülmektedir.

Saldırganı taşıyan taksi şoförünün Onur Gencer’i daha öncede sık sık taksi ile Balçova Termal Otele, HDP Manisa ve İzmir il binasına götürdüğü ifadeleri basına yansımıştır. Çevrede bulunan ve binanın girişini gören tüm işyerlerinin kamera kayıtlarına polis tarafından el konulduğu ve esnaftaki kayıtların silindiği söylenmektedir.

Ayladır İzmir’de partinin hedef gösterilmesi üzerine yöneticilerin Emniyet ve Valiliğe durumu bildirmesine rağmen hiçbir ek önlem alınmadığı partimiz tarafından açıklanmıştır.

İzmir il binamıza yapılan planlı ve sistematik katliam girişimi, kaostan beslenen iktidarın yarattığı siyasi iklimin sonuçlarından birisidir.

Güvenlik kuvvetlerinin tıpkı Ankara Gar katliamı, Suruç katliamı gibi bu katliamda da gerekli tedbir veya önlemleri almadığına yönelik kuvvetli şüpheler mevcuttur.

Bu bağlamda;

 1. Saldırgan Orhan Gencer bugüne kadar polis takibine alınmış mıdır? Sabıka kaydı var mıdır?
 2. Saldırgan Orhan Gencer Suriye’ye neden gönderilmiştir? Nasıl ve ne zaman gitmiştir? Ne kadar kalmıştır? Ne zaman dönmüştür? Oradaki görevi nedir? Poz verdiği silahları kimden temin etmiştir?
 3. Saldırgan Orhan Gencer sağlık personeli olarak kamuya alınırken güvenlik soruşturmasından geçmiş midir? Kamuda ne kadar çalışmıştır?
 4. Saldırgan silah ruhsatı nasıl almıştır? İzmir İl Emniyeti tarafından silah ruhsatı verilmesinin sebebi nedir?
 5. Saldırganın ruh sağlığı yerinde olmadığı iddia edilmektedir. Ruh sağlığı yerinde olmayan birine silah ruhsatı nasıl verilmektedir?
 6. Saldırgan memurluktan istifa etti ise başka bir işte çalışmakta mıdır? Çalışmıyorsa geçimini nasıl sağlamaktadır?
 7. Saldırganın SADAT ile olan bağlantısı nedir?
 8. İzmir HDP il binası önünde kaç güvenlik görevlisi görev yapmaktadır?
 9. Saldırı anında silah seslerinin duyulması ile birlikte güvenlik güçleri neden hemen müdahale etmemiştir?
 10. Saldırı anında katille birlikte 3 kişi olduğu iddia edilmektedir? Bu kişiler çevredeki esnaf ve polis kamera kayıtlarından tespit edilebilmiş midir?
 11. HDP İzmir İl Örgütü yöneticilerinin saldırı olabileceğine dair Emniyete ve Valiliğe yaptığı başvurular üzerine ek bir önlem alınmış mıdır? Alınmış ise nelerdir? Alınmamış ise neden alınmamıştır?
 12. Saldırgan defalarca keşif için parti binasına geldiğini ifade etmektedir. Özellikle partimize gelip giden herkesin kaydı ve takibi yapıldığı halde bu saldırgan neden hiç dikkat çekmemiştir? Bu zafiyeti gösteren güvenlik görevlileri hakkında bir soruşturma başlatılmış mıdır?
 13. Parti binalarımız önüne kurdurulan çadırların, güvenlik zafiyeti yaratabileceği veya böylesi saldırıları tetikleme işlevi görebileceği bakanlığınız tarafından analiz edilmiş midir?
 14. Saldırganın sosyal medya hesaplarında silahlı ve tehdit içeren paylaşımlar bulunduğu halde hakkında bugüne kadar neden hiçbir işlem yapılmamıştır? Bu paylaşımlar sağlık memuru olarak çalıştığı tarihlerde mi yapılmıştır?
 15. Bu saldırının önlenmesinde hiçbir müdahalesi olmayan ve ihmali bulunan tüm görevliler hakkında soruşturma açılacak mıdır?
 16. Saldırı sonrası partili avukatların içeri alınmamasının gerekçesi nedir? Katile neden kelepçe takılmamıştır? Bu keyfi uygulama emirleri kim tarafından verilmektedir?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu