Soru Önergeleri

İstanbul Silivri Depreminde Sancaktepe/Osmangazi İlkokulunda Oluşan Hasar İle İlgili Soru Önergemize Yanıt Geldi.

İstanbul Silivri merkezli depremde çok sayıda hasar gören yapılar arasında yer alan ve Sancaktepe ilçesinde bulunan Osmangazi İlkokulu’nun duvarlarında çatlaklar oluşmuş, teknik ekiplerce az hasarlı raporu verilmişti. Konuyla ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a verdiğimiz Soru Önergesine yanıt geldi.

Sorularımız ve gelen yanıt aşağıdaki gibidir.


 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıda belirtilen soruların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Murat KURUM tarafından anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96. ve 99.maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

26 Eylül tarihinde meydana gelen İstanbul Silivri merkezli depremde çok sayıda yapı hasar görmüştü. Hasar gören yapılardan bir tanesi de Sancaktepe ilçesinde bulunan Osmangazi İlkokulu’dur.

AFAD’a yapılan ihbar neticesinde okulda incelemede bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı teknik ekiplerince okul hakkında az hasarlı raporu verildi. Bu kararın ardından, okul duvarlarında oluşan çatlakların sıvayla kapatılması yönünde çalışmalar başlatılırken, Osmangazi İlkokulu’nda eğitim görmekte olan 1128 öğrenci de geçici süreliğine Sarıgazi 60.Yıl İlkokulu’na sevk edildi.

1999 depreminin ardından ve 2007 yılında iki defa güçlendirilen 30 yıllık Osmangazi İlkokulu binası, yaşanan son depremle birlikte yeniden uyarı vermiş ve bu durum velileri son derece tedirgin etmiştir. Geçici sevk işlemini kabul etmeyen veliler, okuldaki çatlakları sıvayla kapatmak yerine okulun bir an önce yıkılması ve yerine daha sağlam ve olası bir depreme karşı güvenlikli bir şekilde yeniden inşa edilmesini talep etmektedirler.

Buradan hareketle;

  • İstanbul’da hasar gören toplam okul sayısı kaçtır? Bu okullardan hangileri az hasarlı olarak işaretlenirken hangileri ağır hasarlı olarak rapor edilmiştir?
  • Ağır hasarlı olarak rapor edilen okullara ilişkin ne türden çalışmalar başlatılmıştır?
  • Eğitim-Öğretim hayatına kendi okullarında devam edemeyen öğrencilerin başka okullara sevk işlemleri bulundukları ilçe ve/veya köy, mahalle göz önünde bulundurularak mı gerçekleştirilmiştir? İstanbul’daki okullar arasında hasarlı olduğu rapor edilen okulların öğrencileri hangi okul(lar)a sevk edilmişlerdir?
  • 1999 Depremi’ni görmüş ve 26 Eylül Depremi öncesinde 2 defa güçlendirilme ihtiyacı duyulan Osmangazi İlkokulu gibi bir yapının çatlaklarının sıvanarak yeniden güçlendiriliyor olması olası bir depremdeki riskleri tamamen ortadan kaldırabilecek midir?
  • Kamuoyuna yansıyan fotoğraflara dikkatle bakıldığında, Osmangazi İlkokulu’nun duvarlarında oluşan çatlaklar sıvayla geçiştirilemeyecek kadar büyüktür. Bu durumda ise yeni bir inceleme yapılması gerekliliği ortaya çıkmıştır.
    • Dolaşımda olan fotoğraflara ve velilerin tepkilerine rağmen yeniden bir inceleme süreci neden hala başlatılmamıştır?
    • Yeniden incelemenin gerekli görülmesi durumunda, bir önceki incelemenin sorumluları hakkında işlem başlatılacak mıdır? Yeniden bir incelemenin başlatılmaması halinde ve olası bir deprem durumunda ortaya çıkabilecek olumsuz bir tablo karşısında sorumluluk kime ait olacaktır?


akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu