Soru ÖnergeleriTBMM Faaliyetleri

TSE’de cihaz alım ihalesinde yapılan usulsüzlükle ilgili soru önergesi

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, 2019 Sayıştay Raporlarına göre; TSE Marmara Bölge Koordinatörlüğü Laboratuvarlar Gurup Başkanlığı Elektroteknik Laboratuvarı Gebze Müdürlüğü bünyesinde bulunan Elektrik Motorları Deney Laboratuvarının kapasite artırımı ile ilgili 2019/109777 kayıt nolu Cihaz Alımı İhalesinde Mal Alımları Uygulama Yönetmeliğine aykırı işlem yapılmasıyla ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK’a soru önergesi verdi.

Soru önergesi metni aşağıdadır.


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıda belirtilen soruların Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

2019 Sayıştay Raporlarına göre; TSE Marmara Bölge Koordinatörlüğü Laboratuvarlar Gurup Başkanlığı Elektroteknik Laboratuvarı Gebze Müdürlüğü bünyesinde bulunan Elektrik Motorları Deney Laboratuvarının kapasite artırımı ile ilgili 2019/109777 kayıt nolu Cihaz Alımı İhalesinde Mal Alımları Uygulama Yönetmeliğine aykırı işlem yapıldığı görülmektedir.

Söz konusu raporda, ihaleye katılan ve katılımı kabul edilen 2 firmadan birisinin belgeleri, 2.070.000 TL daha düşük teklif veren firmanın teklifi marka belirtilmemesi gerekçesiyle reddedilmiş ancak ihale verilen firmanın ürünleri markasız olarak kabul edildiği tespit edilmiştir.

Finansmanı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı aracılığıyla Uluslararası bir kuruluşça sağlanan projenin tutarı 1.200.000 ABD doları olup, ihale tutarı; finansman tutarının üzerinde kaldığından aradaki fark TSE bütçesinden 2.139.400 TL tutarlı olarak karşılanmıştır.

 

Bu bağlamda;

  • Cihaz alımı için ihale komisyonu dışında neden başka bir komisyon oluşturulmuştur?
  • İhaleye katılan iki firmadan düşük teklif veren firmanın teklifi marka belirtmemesi nedeniyle reddedilirken, ihaleyi alan firmanın ürünlerinin markasız olması neden kabul edilmiştir?
  • Finansmanı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı aracılığıyla Uluslararası bir kuruluşça sağlanan projenin, ihale tutarının finansman tutarının üzerinde kalması nedeniyle aradaki fark TSE bütçesinden neden karşılanmıştır?
  • Cihaz alımı ihalesinde Mal Alımları Uygulama Yönetmeliğine aykırı işlemler yapan yetkililer hakkında bir işlem yapılacak mıdır?
  • Finansmanı uluslararası bir kuruluşça sağlanan projenin ihale tutarının eksik kalması nedeniyle kamu zararı oluşmasında mesuliyeti bulunan sorumlular hakkında bir işlem yapılacak mıdır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu