Soru ÖnergeleriTBMM Faaliyetleri

TSE’de avukat vekalet ücretlerinin dağıtımındaki aykırılıklara dair soru önergesi

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, 2019 Sayıştay Raporlarına göre; Türk Standartları Enstitüsünün (TSE) serbest avukatlardan hizmet alınmasıyla ilgili mahkemelerce kurum lehine hükmedilen vekâlet ücretlerinin dağıtımında aykırı işlem tesis edilmesiyle ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK’a soru önergesi verdi.

Soru önergesi metni aşağıdadır.


 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıda belirtilen soruların Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

2019 Sayıştay Raporlarına göre; Türk Standartları Enstitüsünün (TSE) serbest avukatlardan hizmet alınmasıyla ilgili mahkemelerce kurum lehine hükmedilen vekâlet ücretlerinin dağıtımında 659 sayılı KHK hükümlerine aykırı işlem tesis edildiği görülmektedir.

Kurum ülke genelinde yaklaşık 81 avukatla sözleşme akdetmiş ve bu avukatların takip ettikleri davalar nedeniyle kurum lehine hükmedilen vekâlet ücretlerinin %80’i kendilerine ödendiği, kalan %20 tutarın ise haksız bir şekilde kurumun kadrolu avukatlarına dağıtıldığı tespit edilmiştir.

 

Bu bağlamda;

  • Serbest avukatların takip ettikleri davalarla ilgili kurum lehine hükmedilen vekâlet ücretlerinden kuruma kalan tutar neden gelir olarak kaydedilmemiştir?
  • Kurum lehine hükmedilen davaların vekâlet ücretleri hangi yasaya dayanılarak kurumun kadrolu avukatlarına dağıtılmıştır?
  • Vekâlet ücretlerinin dağıtımında 659 sayılı KHK hükümlerine aykırı işlem tesis eden yetkililer hakkında bir işlem yapılmış mıdır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu