ManşetTBMM Faaliyetleri

Alevi köyünün okulu yıkılıp öğrenciler Sünni köyünde eğitime zorlanıyor

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Sivas Merkez, Divriği, Yıldızeli ve Hafik ilçelerinde bulunan toplam 22 okulun depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yık-yap projesi kapsamına alındığı, Yıldızeli İlçesine bağlı Alevilerin yaşadığı Yusufoğlan Köyü İlköğretim Okulunun ise yıkılıp yerine yenisinin yapılmayarak buranın öğrencilerinin Sünni vatandaşların yaşadığı Güneykaya köyünde taşımalı eğitime zorlanmasının nedenleri hakkında yanıtlanması istemiyle Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a Önergesi verdi.

Soru önergesi metni aşağıdadır.


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıda belirtilen soruların Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

Sivas Merkez, Divriği, Yıldızeli ve Hafik ilçelerinde bulunan toplam 22 okul depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yık-yap projesi kapsamına alınmıştır.

Sivas Milli Eğitim Müdürlüğünce, söz konusu yıkım işlemlerinin Haziran ayı içerisinde yapılacağı belirtilmiştir. Ancak edinilen bilgilere göre 3 aydır hiçbir gelişme olmamıştır.

Pandemi nedeniyle tüm yurtta uzaktan eğitime mecbur bırakılan öğrencilerimiz ve aileleri, Sivas’ta ise başka bir sorunla karşı karşıya bulunmaktadır. Sivas’ta okula başlaması gereken öğrencilerin mağduriyeti bu yıkım kararları nedeniyle yeni eğitim yılında daha da katmerlenmiştir.

Örneğin, Sivas/Yıldızeli İlçesine bağlı Yusufoğlan Köyü’ndeki Yusufoğlan İlköğretim Okulu da yıkım kararı alınan okullardan birisidir.

Yusufoğlan İlköğretim Okulunda ne yazık ki 3 aydır herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Yeni eğitim yılında öğrencilerin kayıt yaptırıp yaptırmayacağı, nerede eğitim göreceği gibi bir belirsizliklerle karşı karşıyadır.

Yusufoğlan Alevilerin yaşadığı bir köy olup, 800 nüfuslu bu köyün okulunda geçen dönem 81 öğrenci eğitim görmüştür. Hatta yıkım kararı alınan bu okula geçen yıl 100 bin TL civarında tadilat yapılmıştır.

Yine edinilen bilgilere göre Yusufoğlan köyüne komşu Sünni vatandaşların yaşadığı Güneykaya köyüne yeni bir okul yapılmıştır ve buranın öğrenci sayısının azlığı nedeniyle Yusufoğlan köyünün okulu yıkılıp yerine yenisinin yapılmayacağı yetkililerce bildirilerek, bu köyün öğrencilerinin Güneykaya köyünde eğitim görmelerinin planlandığı anlaşılmaktadır.

Bu durum, yıkım kararı alınan okullarda eğitim görmesi gereken öğrencileri taşımalı eğitim mecburiyetine sürüklemekte olup, yıllardır uygulanan asimilasyon politikalarının bir başka versiyonunu akıllara getirmektedir.

Dolayısıyla, yeni eğitim döneminin başlaması nedeniyle bu okulların yıkım kararlarının durdurularak, bir an önce eğitime hazır hale getirilmesi çalışmaları sonuçlandırılmadır.

Bu bağlamda

1- Yeni eğitim öğretim yılında yıkım kararı verilen 22 okulda eğitim ve öğretime nasıl devam edilecektir?

2- Söz konusu okullardaki öğrenci sayısı kaçtır?

3- Bu öğrencilerin yıkım kararı alınan okullarda eğitim alamayıp, başka okullara yönlendirilmesi halinde oluşacak ekstra eğitim masrafları nedeniyle ailelere maddi destek sunulacak mıdır?

4- Çürük raporu verilerek yık-yap projesi kapsamına alınan okullarla 3 aylık dönem tatil dönemi boyunca neden bir çalışma yapılmamıştır?

5- Özellikle, Alevi köyü olan Yusufoğlan köy okulunun yıkılması ve yerine yenisinin yapılmayarak buranın öğrencilerinin daha az öğrenci mevcudu olan Sünni Güneykaya Köyüne taşımalı eğitime gönderilmek istenmesi ile ne amaçlanmaktadır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu