Yazılar

Alın size beddua

Alın size beddua

Birçok kez dile getirdiğimiz ve birçok kez ispatlandığı gibi yine Alevilerin fişlendiğine ve yine sırf Alevi olduklarından dolayı kamu kurum ve kuruluşlarında işe alınmadıklarına şahit oluyoruz.
Son iki yıldır hazırladığımız hak ihlalleri raporunda, Alevilerin son yıllarda özellikle de Ak Parti iktidarında aş ve iş sorunlarının öne çıktığını vurgulamıştık.
Taraf gazetesinin haberiyle açığa çıktığı üzere; Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu (VDK) Başkanlığının müfettiş alım sınavlarında, müfettişlerle ilgili değerlendirme notu bulunuyor. Kurum içinde fişleme belgesi olarak nitelendirilen bir sayfalık yazılı bilgisayar çıktısında, vergi müfettişi sınavına giren adaylar “mavi” ve “kırmızı” renklerle ifade ediliyor.
Yapılan fişlemede kişilerin başarıları değil, kimlikleri ve inançlarının rol oynadığını görüyoruz. Yazılı sınavdan 79 puan alan, İlim Yayma Cemiyetinden ismi geldiği için mavi listeye alınırken, yazılıdan 86 puan alan Kürt asıllı ve Muşlu kişi ‘kesinlikle olumsuz’ denilerek kırmızı listeye alınıyor. 81.5 puan alan kişi de yine Alevi bir vatandaş olduğu için kırmızı listeye alınıyor. Aynı kırmızı listedeki kişinin babasının adı Ali Haydar (genellikle Alevilerce konulan bir isimdir) olduğu için hakkında olumsuz not düşülüyor ve kırmızı listeye alındığını görüyoruz. Yine sınavdan 80 puan alan kişinin ise ulusalcı olduğu için kırmızı listeye alındığını öğreniyoruz.
Alevilere yönelik bu tür ayrımcı tutumlar her alanda hızla sürmektedir. Aleviler son yıllarda Alevi olmalarından kaynaklı aş ve iş sorunları yaşamaktadır. Bu sorunlar ve bu ayrımcı tutumlara son verilmediği, ayrımcılığı yapanlar gerekli cezaya çarptırılmadığı sürece Alevileri sokaklarda en ön saflarda görmeye devam edeceksiniz.
Alevilik Ali’yi sevmekse ben dört dörtlük Aleviyim diyerek bir taraftan bizimle dalga geçerken, diğer taraftan da kesenizi doldururken, Aleviler sizin kırmızı listecileriniz yüzünden işlerinden, aşından oluyorlar.
Alevilere ve diğer tüm inançlara, kimliklere, siyasi görüşlere yönelik ayrımcılıklar son bulmalı ve bunu yapanlar cezalandırılmalıdır.
Esas kırmızı liste, insanların aşıyla işiyle uğraşanlar, insan hakkını yiyenler için Hak’kımız tarafından ve halkımız tarafından düzenlenmektedir.
İnandığınız her neresi ise yediğiniz bu hakları burnunuzdan fitil fitil getirsin.
Aşıyla işiyle uğraştığınız bu masum ve mazlum insanların çocuklarının ahına maruz kalın.
Siz cebinizi doldururken evlatlarını kaybetmenin acısını yaşayan anaların ahında boğulun.
Bir dönemler ortağı olduğunuz kişilerin ahları ve bedduaları size işlemeyebilir ama bilin ki mazlumların ve mağdurların ahından ve bedduasından kurtulamayacaksınız.
Siz, haktan hukuktan, eşitlikten demokrasiden değil bedduadan anlamaktasınız.
Buyurun!

Evrensel Gazetesi /  21 Şubat 2014

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu