Soru Önergeleri

Armutlu Cemevi’ne yapılan baskını sorduk

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıda belirtilen soruların İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 23.07.2018

 

Ali KENANOĞLU

İstanbul Milletvekili

 

19 Temmuz 2018’de İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bulunan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD)’ne bağlı Armutlu Cemevi’ne uzun namlulu silahlarla polis baskını gerçekleştirilmiş, baskın sırasında çok sayıda kişi kötü muameleye maruz bırakılmış ve gözaltına alınmışlardır. Yanı sıra, Aleviler tarafından ibadethane olarak kabul gören Cemevi’nde son derece çirkin, rencide edici olaylar (duvarlara sprey ile yazılama, kapıları zorla kırma, içerde bulunan eşyalara zarar verme, koridorlara baskını gerçekleştiren polislerce idrar yapılması) meydana gelmiştir.

Bu olayların, Alevilerce Cem ayininin gerçekleştirildiği Perşembe günü meydana gelmesi de yine altı çizilmesi gereken bir diğer husustur. Meydana gelen olaylar neticesinde, yurttaşlarca ibadethane olarak kabul gören bir mekânda, ibadet günü, ibadet edebilmeleri, yaşananlar sonucunda ortaya çıkan koşullar itibariyle mümkün olmaktan çıkmış ve gerginliğe yol açmıştır.

Bu konuyla ilgili olarak:

  • Aleviler tarafından ibadethane olarak kabul edilen bir mekânın böylesi bir muameleye maruz bırakılması bakanlığınızın ve/veya hükümetinizin politikası mıdır?
  • Baskın sırasında Cem Evi’nde sergilenen ve Aleviler tarafından onur kırıcı, rencide edici olarak addedilen davranışların müsebbiplerine ne gibi yaptırımlarda bulundunuz ve/veya bulunacaksınız? Bulunuldu ise süreç ne aşamadadır?
  • Hükumet ve/veya Bakanlık tarafından bu olaylar sebebiyle Aleviler’den özür dilenecek midir?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu