Soru Önergeleri

Kenanoğlu, “Alevilerin Kökünü Kazıyacağız” Diyen IŞİD’liye Hatay’da Düzenlenen Kitlesel Cenaze Törenini İçişleri Bakanına Sordu

Suriye ordusu ile Hama’nın kuzeyinde girdiği çatışmada yaralanan ÖSO’ya bağlı Ceyş’ul İzze örgütünün komutanı Abdülbasit el-Sarut tedavi görmek üzere getirildiği Hatay’da 8 Haziran günü ölmüş; 9 Haziran günü ise Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde el-Sarut için tekbirler eşliğinde kitlesel bir cenaze töreni düzenlenmişti.

Bir konuşması sırasında “Alevilerin kökünü kazıyacağız” diyen el-Sarut, 2014 yılında ise IŞİD’e biat ettiği açıklamıştı. 

Konuyu meclis gündemine taşıyan HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, İçişleri Bakanlığı’nın yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, toplumsal muhalefetin tüm gösteri ve yürüyüşlerinin çeşitli gerekçelerle engellendiğini belirtirken, hem kitlesel cenaze törenine hem de cenazenin kalabalık bir konvoy eşliğinde Suriye’ye taşınmasına hangi gerekçelerle müsaade edildiğini ve bakanlığın konuya ilişkin bilgisinin olup olmadığını sordu. 

Bununla birlikte, Kenanoğlu, kısa süre önce IŞİD tehlikesinden ve eylem hazırlığındaki IŞİD’lilerin yakalandığından söz eden İçişleri Bakanının adeta bir IŞİD üssü haline gelen Reyhanlı’ya neden müdahale etmediğine de önergedeki sorular arasında yer verdi. 


 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıda belirtilen soruların İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU tarafından anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96. ve 99.maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Ali KENANOĞLU

İstanbul Milletvekili

ÖSO’ya bağlı Ceyş’ul İzze örgütünün komutanlığını yaptığı sırada Hama’nın kuzeyinde Suriye ordusu ile girdiği çatışmada yaralanan ve tedavi görmek üzere Hatay’a getirilen Abdülbasit el-Sarut, 8 Haziran 2019 tarihinde tedavi gördüğü Hatay’da ölmüştür.

El-Sarut, Ceyş’ul İzze’ye katılmadan önce IŞİD’e biat ettiğini açıklamış ve 2014 yılında yaptığı bir konuşmada “Alevilerin kökünü kazıyacağız” diyerek Suriye’de yaşamakta olan Alevileri hedef göstermiştir.

ÖSO komutanı el-Sarut adına ölümünün ardından 9 Haziran 2019 tarihinde Hatay’ın adeta bir IŞİD üssü haline gelen Reyhanlı ilçesinde bulunan Tevhid Camii’nde kitlesel bir cenaze töreni düzenlenmiştir. Tekbirler eşliğinde düzenlenen cenaze töreninin peşi sıra el-Sarut’un cenazesi kalabalık bir konvoy eşliğinde Suriye’ye gönderilmiştir.

Buradan hareketle;

  • “Alevilerin kökünü kazıyacağız” diyen birisine kitlesel bir cenaze töreni düzenlenmesi bakanlığınızın ya da bakanlığınıza bağlı ilgili kurumların bilgisi dâhilinde midir?
  • 20 Temmuz 2015’te Suruç’ta, 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da, 12 Ocak 2016’da İstanbul Sultanahmet’te ve yine çok sayıda saldırıda yüzlerce insanı bombalı eylemlerle vahşice katleden IŞİD’e biat ettiğini ifade eden birisine Türkiye sınırları içerisinde cenaze töreni düzenlenmesi, “Bakan olduğum günden bu yana bu millet uyumadan uyumadım” diyen İçişleri Bakanı açısından bir sorun teşkil etmemekte midir?
  • Yakın zamanda, Türkiye sınırları içerisinde eylem hazırlığında olan IŞİD’lilerin yakalandığı bakanlığınız tarafından birinci ağızdan dile getirilirken Reyhanlı’nın IŞİD üssü haline gelmesine neden göz yumulmuştur? IŞİD üssü haline gelen Reyhanlı’ya neden müdahale edilmemektedir?
  • Türkiye’deki toplumsal muhalefetin bütün eylemleri çeşitli gerekçeler öne sürülerek/bahane edilerek engelleniyorken kitlesel bir kalabalık eşliğinde bir IŞİD’liye cenaze töreni düzenlenmesine ve kalabalık bir konvoyla Suriye’ye taşınmasına hangi gerekçelerle müsaade edilmiştir?

 


akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu