Soru ÖnergeleriTBMM Faaliyetleri

Bakan Pekcan’ın Ticaret Bakanlığı’na 9 milyon liralık dezenfektan satışı iddiası Meclis gündeminde

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın ortağı olduğu iki ayrı şirketten Ticaret Bakanlığı bünyesindeki farklı kuruluşlara 9 milyon liralık dezenfektan satıldığı yönündeki iddiaları Meclis gündemine taşıdı. Kenanoğlu soru önergesinde Bakan Pekcan’a “Sizin ve eşinizin ortak olduğu bu iki şirketin kendi bakanlığınız bünyesindeki kuruluşlara 9 milyon değerinde dezenfektan sattığı doğru mudur?” diye sordu.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

 

Aşağıda belirtilen soruların Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN tarafından anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

Kamuoyuna yansıyan haberlere göre Ticaret Bakanı ve eşinin ortak olduğu Nanoksia Biyoteknoloji ve Karon Mühendislik firmalarının bakanlık ve bağlı kuruluşlarına toplam 9 milyon değerinde dezenfektan sattığı iddia edilmektedir.

Coronavirüs salgını ile birlikte maske kullanımı ve dezenfektan tüketimi üst seviyeler çıkmış ve hem evde hem işyerlerinde hayatımızın bir parçası haline gelmiştir.

Salgın birçok sektörde tam bir ekonomik yıkım haline gelmişken dezenfektan ve maske üreticileri tam bir kazanç çağı yaşamaktadır.

Bu dönemi astronomik kazançla geçiren Nanoksia Biyoteknoloji ve Karon Mühendislik ünvanlı firmaların sahiplerine ve ortaklık yapılarına Ticaret Odası kayıtlarında bakıldığında, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan’ın isimlerine rastlanılmaktadır.

Bakan ve eşinin ortak olduğu bu iki şirketin ürettiği “yüzde yüz bitkisel” olarak pazarlanan ürünlerin satıldığı kurumlar arasında Ticaret Bakanlığı ve bakanlığa bağlı olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile TOBB gibi kuruluşlarda yer almaktadır. Bu iki şirketin sadece Ticaret Bakanlığı ve bünyesindeki kurumlara 9 milyon TL.lik dezenfektan sattığı belgelerle basında gösterilmektedir.

Bu bağlamda;

1- Sizin ve eşinizin ortak olduğu bu iki şirketin kendi bakanlığınız bünyesindeki kuruluşlara 9 milyon değerinde dezenfektan sattığı doğru mudur?

2- Bakanlığınıza alınan bu ürünler için ihale açılmış mıdır? Açılmışsa hangi firmalar katılmıştır? İhale açılmamışsa neden açılmamıştır?

3- Bakanlığınıza fatura edilen bu ürünler için ne kadar kâr marjı uygulanmıştır?

4- Eşinizle birlikte ortak olduğunuz şirketlerin kendi bakanlığınıza ürün satmasını etik buluyor musunuz? Etik bulmuyorsanız istifa etmeyi düşünüyor musunuz?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu