Konuşmalar

Darbe Zihniyeti ve Hukuku Ne Zaman Kalkacak?

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, darbeci Kenan Evren’in isminin her yerden silinmesi yönünde karar alındığını, bunun memnuniyet verici olduğunu ancak darbe hukukunun ve zihniyetinin ne zaman kalkacağını Meclis’te hükümete sordu.

Konuya ilişkin tutanak metni ve konuşma videosu aşağıdadır.

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, darbeci Kenan Evren’in ismi her yerden silinecek, bu yönde bir karar alındı ve bu oldukça memnuniyet verici. Peki, uygulamaları, çıkardığı kanunlar; bunlara ne olacak? Tek problem ismi midir? Darbecinin ismi silinecek ve darbe hukuku sürecek mi? Halkın iradesini yok saymak darbe hukuku değil midir?
Kenan Evren darbe anayasasına koyduğu zorunlu din dersleri nedeniyle Fetullah Gülen tarafından cennetlik ilan edilmişti. Kazanılan davalara rağmen -AKP zamanında- bırakın zorunlu dersleri kaldırmayı, tam tersine, tüm eğitim sistemi din dersine dönüştürüldü. İsminin kaldırılması yeterli değildir, darbe hukukunun ve darbe zihniyetinin ortadan kaldırılması gerekiyor, uygulamaların ortadan kaldırılması gerekiyor. Ben buradan Hükûmete soruyorum: Darbe zihniyeti ve hukuku ne zaman ortadan kaldırılacak?

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu