KonuşmalarTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu, Meclis’te Berkin Elvan’ı andı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Gezi Direnişi sırasında katledilen Berkin Elvan‘ı Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda andı. Kenanoğlu, konuşmasında Berkin Elvan’ı vuran polislerin aradan geçen yedi yıla rağmen hala cezalandırılmadığını belirterek 18 Haziran 2021 tarihinde Çağlayan Adliyesi’nde yapılacak Berkin Elvan davasındaki karar duruşmasını hatırlattı.

Konuşma metni ve videosu aşağıda yer almaktadır.


Dönem: 27 Yasama Yılı: 4 Tarih: 16.06.2021 Birleşim: 92 Ham Tutanak Sayfası:30-

Konuşmacı: ALİ KENANOĞLU Seçim Çevresi: İSTANBUL

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, Gezi Parkı eylemleri sırasında, 16 Haziran 2013’te, Okmeydanı’nda polisin gaz fişeğiyle vurulan ve iki yüz altmış dokuz gün komada kaldıktan sonra, 11 Mart 2014’te, 15 yaşında hayatını yitiren Berkin Elvan, bugün vurulduğu yerde ailesi ve yakınları tarafından anılacak. Polislerin göstericiler üzerine hedef alarak attığı gaz fişeğinin başına gelmesiyle komaya giren ve 15 yaşında 16 kiloya düşerek yaşamına veda eden Berkin Elvan’ı burada bir kez daha saygıyla anıyorum.

Berkin Elvan’ı vuran polislerin yargılanmaları hâlen daha tamamlanmamıştır, yedi yıldır oyalanarak devam eden mahkemelerin karar duruşması 18 Haziran Cuma yapılacaktır. Umarız yargı bir kez olsun bizleri şaşırtır ve suçluları hak ettiği cezalara çarptırır. Elbette yitip giden canlarımızın geri gelmeyeceğini biliyoruz ancak hiç olmazsa bir çocuğun canına kıyanların bu ülkede cezasız kalmadığını görmek istiyoruz.

Bu vesileyle onurlu, haklı ve meşru Gezi Parkı protestolarını bir kez daha selamlıyorum ve Gezi Parkı protestolarını kriminalize etme girişimlerini de buradan kınıyorum.


akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu