ManşetTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu, Cemevine Yapılan Polis Baskınını Meclis Gündemine Taşıdı

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Grup Yorum Üyesi İbrahim Gökçek’in cenazesinin Gazi Cemevinden kaldırılmak istenmesinin, Polisin zorla müdahale ederek engellemesi, Cemevinin polis baskını ile kapılarının kırılması, biber gazı sıkılarak gözaltı yapılması ve cenazenin zorla kaçırılması ile ilgili olarak yanıtlanması istemiyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soru önergesi verdi.

Soru önergesi metni aşağıdadır.


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıda belirtilen soruların İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

08 Mayıs 2020 tarihinde Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in vasiyeti üzerine cenazesinin Gazi Cemevinden kaldırılmak istenmesi polis şiddetiyle engellenmiştir. Cemevine polis baskını olmuş, kapılar kırılmış ve Cemevi içerisine biber gazı atılmıştır. İbrahim Gökçek’in son yolcuğunun ailenin istediği şekilde yolcu edilmesine güvenlik güçlerince engel olunmuş ve Cemevine yapılan saldırı sonucunda Cemevinde bulunan çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alınmıştır.

Cemevine yapılan insafsızca saldırı bununla da kalmamış, İbrahim Gökçek’in cenazesi morgun kapıları kırılarak Polis tarafından zorla kaçırılmıştır. İdeolojik farklılıklar ne olursa olsun kaçırılan sadece bir cenaze değildir. Binlerce yıllık kadim değerlerimizin bütünü, Alevi toplumunun namusudur.

Konu Cami olunca “ayakkabıyla girdiler” diyerek kıyamet koparanlar Cemevine koçbaşıyla kapı kırarak girmekten imtina etmemiştir. Burada tahrip edilen sadece kapı pencere değil bir ibadethanedir. Alevilerin ibadethanesine yapılan bu saldırı düşmancadır. Aleviler bulundukları her alanda barışı, demokrasiyi ve eşitliği savunan şiddeti reddeden, tüm inançlara saygıyı önceleyen bir topluluktur.

Cemevleri milyonlarca Alevinin ibadethanesidir. Aynı zamanda Alevi inancı gereğince Hakka yürüyen cana son görevin yapılacağı mekândır. Cemevlerine yapılan bu saldırı asla kabul edilemez.

Grup Yorum üyelerinin Türkü söylemek istemesi suç değildir. Kendisini ve inancını türkülerle ifade eden bir halkın ibadethanesine saldırmak ise en hafif deyimle vicdansızlıktır.

Bu bağlamda;

1- Polisin Cemevinde toplananlara müdahale emrini kim vermiştir?

2- Cemevine baskın yapanlar ve bir ibadethaneden cenaze kaçıranlar hakkında bir işlem yapılacak mıdır?

3- Ailesinin rızası olmadığı halde bir cenaze ibadethaneden hangi gerekçeyle zorla alınmıştır?

4- Başka ibadethanelere yönelik bu tür bir işlem yapılmamasına rağmen, Cemevlerine daha önceki örneklerde görüldüğü gibi bu tür uygulamaların rahatlıkla yapılması, iktidarın Cemevlerini ibadethane olarak görmemesinden mi kaynaklanmaktadır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu