ManşetTBMM Faaliyetleri

DİSK’in 53. Kuruluş Yıl Dönümünü Meclis Kürsüsünden Kutladık

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşma ile DİSK’in 53. kuruluş yıl dönümünü kutladı. Emek ve Demokrasi Mücadelesinde birlikte yürüyeceklerini ifade etti.

Konuya ilişkin Tutanak metni ve konuşma videosu aşağıdadır.


ALİ KENANOĞLU (İstanbul) -Değerli arkadaşlar, bugün DİSK’in kuruluş yıl dönümü. Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonunun 53’üncü kuruluş yıl dönümü.

DİSK, işçilerin doğrudan iradesiyle TÜRK-İŞ’ten ayrılan 4 sendika tarafından 13 Şubat 1967 tarihinde kurulmuştur. Sınıf ve kitle sendikacılığının Türkiye’deki ilk ve tek temsilcisi olan DİSK devletten ve sermayeden bağımsızlığı ve sendika içi demokrasiyi temel ilkeleri olarak belirlemiştir.

1970’lerde örgütlenen, 15-16 Haziran direnişi, 1 Mayıslar, DGM direnişi, 16 Mart faşizme ihtar eylemi ve demokrasi mitingleri nedeniyle her zaman hedefte olan bir sendikadır. 1 Mayıs 1977’de Taksim mitingi kontrgerillaların saldırısına uğramış, Kurucu Genel Başkanı Kemal Türkler bir suikastla öldürülmüştür. 12 Eylül askerî darbesi sonrası yöneticileri hapse atılmış, öldürülmüş, faaliyetleri yasaklanmış ve mal varlıklarına el konulmuştur.

1991’de mahkeme kararının bozulmasının ve berat kararı verilmesinin ardından 1992’de DİSK, faaliyetlerine yeniden başlamıştır. O tarihten bugüne emek ve demokrasi mücadelesi yürüten DİSK’i kuruluş yıl dönümünde kutluyor, emek ve demokrasi mücadelesinde birlikte yürüyeceğimizi buradan bir kez daha ifade ediyorum.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu