Yazılar

Diyanet Akedemisi oylaması ile ilgili açıklama

Alevi ve Demokratik Kamuoyunun Dikkatine;

16 Mart 2022 tarihinde TBMM’de Diyanet Akedemisi Kanunu ile ilgili yapılan oylama ve bu oylamada verilen oylar ile benim oylama esnasında Ankara’da olmayışıma ilişkin yapılan eleştirileri, yorumları ve sorulan soruları takip ediyorum ve cevaplamak üzere not alıyorum.

Eleştirileri demokratik bir tepki olarak kabul edip bundan memnun kaldığımı da söylemek istiyorum. Ancak özellikle Alevi kurumlarının ve Alevi inancı mensuplarının kullandığı dil ve üslubu da üzülerek izliyorum.

Diğer taraftan ise bu olay vesilesi ile normal süreçlerde bize dost gözüken birilerinin içlerinde bize karşı nasıl bir kin ve nefret biriktirip bunu kusmak için bir gerekçe beklediğini de görmüş oluyorum.

Konuya ilişkin detaylı bir açıklama yapacağım ama öncelikle parti hukuku açısından yürütmemiz gereken iç tartışma ve iç işleyişi tüketmemiz gerekmektedir. Bu iç tartışmayı tamamlamadan yapacağım bir açıklama eksik ve yanlış olacaktır.

Bu konuyla ilgili sorulan tüm soruları ve merak edilenleri, HDP açısından da durumun ne olduğunu (Bu güne kadar yapılan aktarımlar eksiktir.) detaylıca aktaracağım. Alevi örgütlülüğünden gelerek milletvekilliği yapan birisi olarak konuya ilişkin Alevi kamuoyuna açıklama yapmamın bir sorumluluk gereği olduğun da farkındayım ve bu sorumluluğu yerine getireceğim.

Saygılarımla

Ali Kenanoğlu

HDP İstanbul Milletvekili

 

 

 

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu