Yazılar

Açıklama: Tescilli katil Topal Osman’ı aklayamazsınız!

Diyarbakır sokaklarında Topal Osman’ın silahlı fotoğrafı olan ve “Size Giresun Yeter” yazılı otobüsün dolaştırılmasının yalanlanmaya çalışılması ile ilgili yorumlara cevabımızdır!

22 Mayıs Pazar günü basında yer alan ve Diyarbakır Milletvekilimiz Dersim DAĞ ile Grup Başkan Vekilimiz Meral Danış BEŞTAŞ tarafından Meclis’te gündeme getirilen Topal Osman’ın silahlı fotoğrafının yer aldığı ve üzerinde ‘Size Giresun Yeter’ yazılı olan Giresun Valiliği İl Özel İdaresine ait bir otobüsün Diyarbakır sokaklarında görülmesiyle ilgili olarak biz de konunun özellikle Topal Osman boyutuna dikkat çekmek için soru önergesi vermiştik.

Ancak sosyal medya paylaşımlarımız altına yapılan yorumlarda “böyle bir şey yaşanmadığı, haberin yalan olduğu” yönünde ilgililer tarafından itirazlar yazılınca, söz konusu paylaşımlarımızı ve haberlerimizi kaldırdık ve konunun doğruluğunu araştırmaya koyulduk.

Bizim açımızdan olamayan bir konuyu gündemleştirmek hem de böylesine provokatif bir meseleye alet olmak asla istemeyeceğimiz bir durumdur.

Çünkü başta kimi Giresunspor Yönetim Kurulu üyeleri olmak üzere kulüp mensupları ve kimi yetkililer “böyle bir olay hiç yaşanmamış, Diyarbakır’da böyle bir otobüs hiç görülmemiş, yokmuş” gibi yalanlamalar yaptılar.

En başta Diyarbakır vekillerimiz ve daha önce konuyu gündeme getiren Dersim Dağ vekilimiz ve Meral Danış Beştaş grup başkan vekilimiz ile görüştüm. Onlar tereddütsüz “doğru” olduğunu söylediler.

Görüşmemiz esnasında yanımızda bulunan Kocaeli vekilimiz Ömer Faruk Gergerlioğlu hafta sonu Diyarbakır’da olduğunu ve yanlarından bu otobüsün geçtiğini çok şaşırarak baktıkları için unutamayacağını gördüğünden emin olduğunu söyledi.

Bölgeden başkaca yaptığımız görüşmeler neticesinde, Diyarbakır caddelerinde altta fotoğrafını yayınladığımız 28 EF 028 plakalı Giresun valiliği İl Özel İdaresine ait otobüsün dolaştığını teyit ettik.

Ancak söz konusu otobüsün Lice’de düzenlenen Off-Road Festivaliyle bir alakası olduğunu teyit edemedik.

Yapılan itirazlardan da anladığımız kadarıyla bu otobüsün Off-Road Festivaliyle bir alakası olmadığı ancak bir vesileyle Giresun’dan Diyarbakır’a getirilmiş bir otobüs olduğunu tespit ettik.

Tüm bunlar neticesinde;

  1. Bizim bu olayı gündeme getirmemizin nedeni festival değildir.
  2. Bizim itirazımız ve gündeme getirmek istediğimiz konu “Tescilli bir katilin devletin resmi aracında resmedilerek meşrulaştırılmaya” çalışılması ve halklar arasında tahrik aracı olarak kullanılması girişimidir.
  3. Lice’de festival organizasyonuna katılanların Diyarbakır halkı tarafından iyi karşılanmalarından “memnuniyet duyduklarını” ifade etmeleri bizleri de memnun etmiştir.
  4. Ancak Amedspor başta olmak üzere bölgede sportif faaliyetler yürüten diğer takımların da başka illere gittiğinde aynı dostlukla karşılanmalarını umut ederiz.
  5. Son olarak, derdimiz asla sporla, sporcuyla ve sportif aktivitelerle değildir.

Bizim sorunumuz ve gündeme taşımak istediğimiz başta Karadeniz halkları olmak üzere Rumların, Ermenilerin, Alevilerin ve Kürtlerin tescilli katili Topal Osman’ın meşrulaştırılmaya çalışılmasıdır.

Kaldı ki tescilli cani Topal Osman, Cumhuriyet kurucuları tarafından da “katil” olduğu tespit edilip başı kesilmek suretiyle öldürülmüş ve hakkındaki idam kararı da Ankara Ulus Meydanı’nda ayağından asılmak suretiyle uygulanmıştır.

Topal Osman, IŞİD vari katliamlarıyla bölge halkları tarafından lanetlenmiş bir canidir.

Kamuoyunun bilgisine…

26 Mayıs 2022

Ali Kenanoğlu

HDP İstanbul Milletvekili

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu