Soru Önergeleri

Kenanoğlu’ndan İçişleri Bakanlığı’na: Düzgün Baba Cemevi’ni silahla tehdit eden Nazımiye Kaymakamı derhal görevden alınmalıdır!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Nazımiye Kaymakamı Uğur Tutkan’ın Dersim’de bulunan Düzgün Baba Cemevi’ne kesilen 60 bin TL cezayı eleştiren Cemevi Başkanı Sinan Kırmızıçiçek’i silahla tehdit etmesini Meclis gündemine taşıdı. Nazimiye Kaymakamı Tutkan’ın Düzgün Baba Cemevi önünde silahlı kişilerle çektirdiği fotoğrafı sosyal medya paylaşarak Cemevi Başkanı Kırmızıçiçek’e yönelik “Devletimizin gücünü göstereceğiz” demesinin suç ve tüm inançlara eşit mesafede yaklaşılmadığının başka bir göstergesi olduğunu söyleyen Kenanoğlu, İçişleri Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde “Düzgün Baba Cemevi yönetimini silahla tehdit eden Tunceli/Nazimiye Kaymakamı görevden alınacak mıdır?” diye sordu.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıda belirtilen sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

Tunceli’nin Nazimiye ilçesinde bulunan Düzgün Baba Cemevi’ne Nazimiye Kaymakamı Uğur Tutkan tarafından son 3 yıl içerisinde 60 bin lira tutarında idari ve mali para cezaları kesilmiştir.

Düzgün Baba Cemevi Başkanı Sinan Kırmızıçiçek’in, kesilen cezaların hukuksuz olduğu yönünde yaptığı açıklamanın basına yansıması üzerine, Nazimiye Kaymakamı Uğur Tutkan, yanında getirdiği 4 silahlı kişi ile Cemevi önüne gelerek fotoğraf çektirmiş ve sosyal medyada paylaşarak “Dernek adı altında halkımızın inancını kullanarak para toplayıp, topladığı paraları da usulsüz, kanunsuz ve Düzgün Baba Cemevi ve mekânı dışında yani amaç dışı harcayacaksın, sonra da cemevlerimizi biz ticarethane göreceğiz. Kanunsuzluk, usulsüzlük kıblesi olanlara doğru yolu göstereceğiz. Türkiye Cumhuriyeti kanun ve hukuk devletidir. Sana da uzantılarına da öğreteceğiz kanunu, hukuku ve devletimizin gücünü” diyerek tehdit etmiştir.

Nazımiye Kaymakamı Uğur Tutkan tarafından uzun bir süredir, idari ve mali yönden kesilen ağır para cezalarıyla Düzgün Baba Cemevinin faaliyetleri engellenmeye çalışılmaktadır. Cemevine bir ticarethane gibi yaptırımlar uygulanmaktadır. Nazımiye Kaymakamı, sistematik bir şekilde sürdürdüğü baskı, sindirme ve cezalandırma politikasını, eli silahlı kişilerle Cemevi önünde fotoğraf çektirip size “devletimizin gücünü” öğreteceğiz diyerek açıkça ölümle tehdit etme seviyesine çıkarmıştır.

Cemevleri yasal olarak ibadethane statüsünde görülmediği için dernekler yasası gerekçe gösterilerek para cezası kesilmekte, ticarethane sayılarak yüklüce elektrik faturalarına maruz bırakılmaktadır. Nazimiye Kaymakamı Cemevinde gönüllü olarak hizmet yürüten ve aralarında pir ve analarında bulunduğu insanların kayıt dışı çalıştığını iddia ederek SGK’ya şikâyet etmekte, Cemevinin zorunlu harcamalarını ticarethane gibi göstererek para cezaları uygulamaktadır. Cemevlerine yönelik sürdürülen bu tutumun ve çözümsüzlükte ısrarın sonucu bir devlet yetkilisinin Cemevlerine yönelik silahlı tehditine dönüşmesi tehlikenin boyutunu anlamak için yeterli olmalıdır.

Tunceli Nazimiye ilçesinde bulunan Düzgün Baba Cemevi’ne karşı Nazimiye Kaymakamı’nın bu davranışı, cemevlerinin inanç merkezi olarak görülmediğinin ve tüm inanç merkezlerine eşit mesafede davranılmadığının başka bir göstergesidir.

Nazimiye Kaymakamı, açıkça tehdit suçu işlemektedir. Anayasanın 2. maddesindeki laiklik hukuk devleti ilkesini ve 10. maddesindeki eşitlik ilkesini, 24. maddesindeki dinî ve inanç hürriyetini, 25. maddesindeki düşünce ve kanaat hürriyetini yok saymaktadır. Derhal hakkında idari ve cezai işlem başlatılarak görevden alınmalıdır.

Bu bağlamda;

  1. Düzgün Baba Cemevine para cezaları kesen ve Cemevi önünde silahlı adamlarla verdiği pozu sosyal medyada paylaşan Tunceli/Nazimiye Kaymakamı hakkında idari ve cezai soruşturma açılmış mıdır?
  2. Düzgün Baba Cemevi yönetimini silahla tehdit eden Tunceli/Nazimiye Kaymakamı görevden alınacak mıdır?
  3. Nazimiye Kaymakamının Düzgün Baba Cemevine kestiği bu yüksek cezalar bir cezalandırma yöntemi değil midir?
  4. Tunceli genelinde faaliyet gösteren kaç dernek vardır? Bu derneklerin kaçına bu tür para cezaları uygulanmıştır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu