Soru ÖnergeleriTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu, Türkiye genelinde yaşanan eş zamanlı elektrik kesintisini Meclis gündemine taşıdı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, 2 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirler başta olmak üzere 20’den fazla şehirde yaşanan eş zamanlı elektrik kesintisini Meclis gündemine taşıdı. Kenanoğlu, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı‘na verdiği soru önergesinde elektrik dağıtım şirketlerinin web sitelerine erişim sağlanamadığını belirterek söz konusu elektrik kesintisinin sebeplerini sordu.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıdaki sorularımın Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından Anayasa’nın 98. ve İçtüzüğün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

02 Ağustos 2021 sabahı itibariyle Türkiye’nin pek çok şehrinde elektrik kesintileri yaşanmıştır.

Kesinti yaşanan şehirler arasında İstanbul, İzmir, Ankara, Balıkesir, Çanakkale, Yalova, Tekirdağ, Kocaeli, Kayseri, Bilecik, Muğla, Antalya, Yozgat, Antep, Konya, Bursa, Adana, Mersin, Kırklareli, Hatay, Uşak, Manisa, Malatya illerinin olduğu öğrenilebilmiştir.

Elektrik kesintileri, bu illerde yaşayan vatandaşlarımızı mağdur ettiği gibi, sanayi kesiminde, üretimde ve esnaf işletmelerinde maddi kayıplara sebep olmaktadır.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerinden yapılan derlemelere göre; 2021 Mart ayında elektrik üretimi 27 milyar 880 milyon 32 bin kilowatsaat iken aynı ayda elektrik tüketiminin 27 milyar 603 milyon 633 bin kilowatsaat olduğu görülmektedir.

Yetkililerin açıklamalarına göre; yükselen elektrik talebi, kuraklık nedeniyle hidroelektrik santrallerinde ve rüzgâr enerjisi santrallerinde üretimin azalması, aşırı klima kullanımı, ülke genelinde artan elektrik tüketimi gibi sebepler gösterilirken, dağıtım şirketlerince kesintilerin iletim hatlarından kaynaklı olduğunu ifade edilmiştir. Birçok dağıtım şirketi ise hiçbir açıklama yapmadığı gibi, sitelerine erişim sağlanamamıştır.

Bu bağlamda;

  1. Türkiye’nin nüfus yoğunluğu büyük bütün önemli kentlerinde aynı anda yaşanan elektrik kesintilerinin sebebi nedir?
  2. Son verilere göre Türkiye’nin elektrik üretim miktarı tüketim miktarından fazla olduğuna göre yaşanan bu plansızlığın sebebi nedir?
  3. Yaz aylarında artan sıcaklık nedeniyle aşırı klima kullanımının artacağı biliniyorken gerekli önlemler neden alınmamıştır?
  4. Kuraklık sebebiyle HES’ler de/RES’ler de elektrik üretiminin azalacağı öngörülemeyen bir sebep midir?
  5. Yükselen elektrik talebi öngörülemeyen bir sebep midir?
  6. Dağıtım şirketlerinin sözünü ettiği ‘iletim hatlarından kaynaklı’ sebep nedir?
  7. Elektrik dağıtım şirketleri sözleşmeleri gereği yapması gereken yatırımları yapmakta mıdır?
  8. Elektrik kesintileri bu yatırımların yapılmamasından mı kaynaklanmaktadır?
  9. Elektrik dağıtım şirketlerinin sözleşmelerinin bitimine yaklaşıldığı için yatırım yapmadıkları iddiaları doğru mudur?
  10. Elektrik kesintilerinin yaşanacağı önceden haber verilmiş midir? Verilmemiş ise esnafın yaşadığı maddi kayıplar karşılanacak mıdır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu