ManşetTBMM Faaliyetleri

Milli Takıma Alınmayan Alevi Sporcu İle İlgili Soru Önergemize Bakanlıktan Yanıt Geldi

Olimpik bir spor branşı olan Wushuda dalında Dünya çapında dereceleri bulunan sporcu Sadık Pehlivan’ın Alevi kimliğinden dolayı milli takımına alınmamasının nedenleri hakkında hazırladığımız soru önergemize Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem KASAPOĞLU’ndan yanıt geldi.

Sorularımız ve gelen yanıt aşağıdaki gibidir.


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

  

Aşağıda belirtilen soruların Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem KASAPOĞLU tarafından anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

                                                                                                             

 

 

 

Dünya çapında dereceleri bulunan sporcu Sadık Pehlivan, Alevi kimliğinden dolayı Federasyon yöneticisi Abdurrahman Akyüz tarafından Milli Takıma alınmadığı kamuoyuna yansımıştır.

Olimpik bir spor branşı olan Wushuda uluslararası birçok derecesi bulunan başarılı sporcu Sadık Pehlivan, milli takım kamplarında sporculara zorla Abdurrahman Akyüz tarafından namaz kıldırıldığını belirterek Milli Takım kamplarında yaşanan ayrımcılığı şöyle anlatmaktadır.

“Sabah namazlarında mescitte yoklama yapıyordu! Birkaç kez gelmeyen olursa çağrılıp hesap soruluyor ve Milli Takım’dan gönderilmekle tehdit ediliyordu. Bir gün arkadaşlarımla birlikte uyanamamış ve sabah namazına geç kalmıştık. Yolda kendisiyle karşılaştık. Bana dönerek, ‘Kendin gibi kâfirleri bulmuşsun!’ diye hakaret etti. Daha sonra defalarca Türkiye Şampiyonu olmama rağmen Milli Takım’a alınmadım” demektedir.

Sporcu Sadık Pehlivan, yaşadıklarını BİMER (Başbakanlık İletişim Merkezi) ile CİMER (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) aracılığı ile üst makamlarda şikayette bulunduğunu ancak bu kuruluşlardan kendisine geri dönüş yapılmadığını belirtmektedir. Spor branşlarında bu tür ayrımcılıkların devam ettiğini belirten Pehlivan spordan soğuduğunu ve sporu bırakmayı düşündüğünü ifade etmektedir.

Bütün bunlara göre;

1- Yukarıda yaşanan durum hakkında Bakanlık olarak bilgi sahibi olunmuş mudur? Eğer bilgi sahibi olunmuş ise sorumlular hakkında ise nasıl bir işlem yürütülmüştür?

2- Alevi inancına sahip sporcular milli takıma neden alınmamaktadır?

3- Bu yaşananların sorumlusu Türkiye Wushu Kung Fu Federasyonu Başkanvekili Abdurrahman Akyüz hakkında herhangi bir idari soruşturma açılacak mıdır?

4- Bu durumdan sonra Sadık Pehlivan tekrar milli takıma alınacak mıdır?


akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu