Konuşmalar

Engelli Çocukların Özel Eğitim Ödenekleri Artırılsın.

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, toplumdan izole edilmiş, evinden çıkamayan engelli bireylerin eğitimlerini üstlenen özel eğitim kurumlarının, kamu katkı ödeneklerinin artırılmasını Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşma ile gündeme taşıdı.

Konuya ilişkin tutanak metni ve konuşma videosu aşağıdadır.


ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, seçim bölgem İstanbul’dan Özel Eğitim Kurumları Federasyonu yöneticileri bizi ziyaret ettiler. Toplumdan izole edilmiş, evinden çıkamayan engelli bireylerin eğitimlerini üstlenen özel eğitim kurumları artan maliyetleri nedeniyle hizmet vermekte zorlanıyorlar. Özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerine ödenen kamu katkısı, ülkemizdeki ekonomik göstergelerle orantılı olarak artırılmıyor. Kurumların hizmet sunum maliyetleri dikkate alınmadan belirlenen ücretler hizmet sunumunu olumsuz etkilemektedir.

Engelli çocukların rehabilitasyon merkezine naklini sağlamak için mutlak bir gereklilik olan servis hizmetleri bu kurum tarafından ücretsiz sağlanmaktadır. 2004 yılında öğrenci için ödenen aylık özel eğitim ödemesi desteği asgari ücret miktarı kadarken 2019 yılında bu oran üçte 1’e kadar gerilemiştir.

Federasyonun talebi, bu durumun düzeltilmesi için yüzde 35 oranında bir iyileştirmedir. Federasyonun bu talebinin dikkate alınması elzemdir ve bunun yerine getirilmesini talep ediyor, saygılar sunuyorum.


 

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu