Faaliyet Raporları

Eylül Ayı Faaliyetlerimiz

1 Eylül;

Partili yoldaşlarımız ve çok sayıda siyasi parti, sivil toplum kurumları ile birlikte Kartal Meydanı’nda düzenlenen 1 Eylül Dünya Barış Günü Mitingi’nde alandaydık.

Kartal Meydanı’ndaki mitingin ardından İkitelli Dersimliler Derneği’nin düzenlediği Dünya Barış Günü Paneli’nde konuşmacılar arasındaki yerimizi aldık.

3 Eylül;

Yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasının arifesinde, isteği dışında imam hatip lisesine kaydedilen bir öğrenci hakkında düzenlenen basın açıklamasındaki yerimizi aldık.

4 Eylül;

Partili yoldaşlarımız ve milletvekili arkadaşlarımızla birlikte İstanbul Beşiktaş Hakan Pastanesi önünde kayyım gaspına ilişkin düzenlenen basın açıklamasına katıldık. Basın açıklamasına gerçekleştirilen polis müdahalesinde çok sayıda arkadaşımız göz altına alındı. Polis müdahalesi sırasında yapmış olduğum konuşmada “halktan korkmayın” dedim.

5 Eylül;

Kayyım gaspını protesto etmek üzere yine Hakan Pastanesi önündeki yerimizi aldık. Gerçekleştirdiğimiz basın açıklamasının ardından oturma eylemi gerçekleştirdik.

6 Eylül Cuma; 

Dersim merkezde Seyit Rıza Meydanı’nda yoğun polis baskısı altında düzenlenen kayyım protestosuna katıldık.

7 Eylül Cumartesi;

Üryan Hızır’ın makamını ve Ağuçan Ocağı’nı ziyaret ettik.

Aynı günün devamında Pertek ilçesinde, kurum ve aile ziyaretlerinde bulunduk.

8 Eylül Pazar; 

3 büyükşehir belediyemize atanan kayyımları protesto etmek üzere gerçekleştirdiğimiz oturma eylemleri için Dersim halkıyla birlikte yine Seyit Rıza Meydanı’nda bir araya geldik.

9 Eylül Pazartesi;

Erzincan il örgütümüzle birlikte gerçekleştirdiğimiz toplantıda sürece ilişkin tartışmalar yürüttük. Ardından, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Erzincan Şubesi tarafından Erzincan’da kurulan Muharrem Çadırı’nı ziyaret ettik. Günün ilerleyen saatlerinde ise Erzincan’da aile ziyaretlerinde bulunduk.

10 Eylül Salı;

Demokratik anayasa ve yargı reformuna ilişkin temaslarda bulunmak üzere EMEK Partisi Dersim il örgütünü, Koyun Keçi Birliği kurumunu, DİSK-Genel İş Dersim Şubesi’ni, KESK Dersim Şubesi’ni ve İHD Dersim Şubesi’ni ziyaret ettik.

Günün TBMM ayağında ise Tokat’ın Zile ilçesine bağlı Kuruçay köyüne yönelik mermer ocağı tehdidini TBMM Başkanlığı’na sunmuş olduğumuz soru önergesiyle meclis gündemine taşıdık.

11 Eylül Çarşamba;

Dersim Merkez’de aile ziyaretlerinde bulunduk

12 Eylül Perşembe;

Heyetimiz ile birlikte demokratik anayasa ve yargı reformu sürecine ilişkin görüş alışverişinde bulunmak üzere Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Dersim Şubesi’ne, Dersim Barosu’na, CHP Dersim il örgütüne, ve son olarak da Dersim Sanayi ve Ticaret Odası’na ziyaret gerçekleştirdik.

Günün ikinci bölümünde, Dersim Belediyesini ziyaret ettik, Seyit Rıza Meydanı’nda HDP Dersim İl Ögrütü tarafından düzenlenen aşure lokmamızın pay edildiği etkinliği katıldık. Yoğun katılımın olduğu etkinlik kapsamında Dersim halkına hitaben bir konuşma gerçekleştirdik. Konuşmamız sırasında Kerbela’nın güncelliğini, yeni Kerbelalarla karşı kaşıya olduğumuzu belirten bir konuşma gerçekleştirdik.

Akşam ise Dersim Merkezde bulunan Hacı Bektaş Veli Cemevinde düzenlenen lokmaya katılıp burada da br konuşma yaptık.

 

 

13 Eylül Cuma;

Pertek ilçe örgütümüzü ziyaret ettik. Devamında, ilçe örgütümüz eşliğinde aile ziyaretlerinde bulunduk.

14 Eylül Cumartesi; 

Hozat ve Ovacık ilçelerine gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde ailelerle bir araya geldik. Hozat ziyaretimiz kapsamında Hozat Cemevi’ni de ziyaret ederken, Ovacık ziyaretimiz kapsamında ise Munzur Gözeleri’ni ziyaret ettik; dileklerimizi sunup dualarımızı ettik.

 

15 Eylül Pazar; 

Peri (Akpazar) Beldesi Belediye Belediyemizin düzenlediği aşure etkinliğine katıldık. Etkinlik kapsamında bir konuşma gerçekleştirdik. Aynı gün, Mazgirt köylerinde aileleri ziyaret ettik.

Faili meçhul bir cinayetle katledilen İHD Elazığ Şubesi’nin eski başkanı sevgili Metin CAN’ın annesi Anik CAN’ı Dersim Mazgirt Karabulut Köyü’nde hakka uğurladık.

 

16 Eylül Pazartesi;

Elazığ ilçe örgütümüze de bir ziyaret gerçekleştirirken, il örgütü çalışanı arkadaşlarımızla birlikte aile ziyaretlerinde bulunduk.

17 Eylül;

2002 yılından bu yana işgal altında tutulan Harabati Baba Dergahı’nı meclis gündemine taşıdık. Önergemiz kapsamında, işgalcilerin dergahta bulunan Alevilere ve Alevi kutsallarına verdiği zararla birlikte Makedon hükümetinin konuya ilişkin sessizliğini dile getirdik.

19 Eylül;

Sevgili Çilem Küçükkeleş ile birlikte Can TV ekranlarında Vedat Kara’nın moderatörlüğünü yürüttüğü Eşiğin Bu Tarafı programına konuk olduk.

21-22 Eylül;

2 gün boyunca HDP genel merkezinde süren parti meclisi toplantılarına katıldık.

23 Eylül; 

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Mersin Cemevi’ne gerçekleştirdiği ziyareti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle hazırlamış olduğumuz soru önergesiyle meclis gündemine taşıdık. Önerge kapsamında Ali Erbaş’ın geçmiş yıllarda cemevlerinin ibadethane olması aleyhinde sarf ettiği sözler düşünüldüğünde Mersin Cemevi’ne gerçekleştirdiği ziyaretin kuşku uyandırdığını; cemevlerine yönelik süregelen tavırda bir değişikliğin söz konusu olup olmadığını sorduk.

Aynı gün, Avrupa ve Balkanlar’da faaliyet yürütmek üzere görevlendirilen 111 Alevi uzmanını da kamuoyunun gündemine taşıdık. Bu 111 Alevi uzmanının kim olduğunu, hangi kriterler göz önüne alınarak Alevi uzmanı olarak addedildiklerini; yürütülmesi planlanan çalışmada yurtiçi ve yurtdışı Alevi kurumlarıyla temas kurulup fikir alışverişinde bulunulup bulunulmadığını sorduk.

25 Eylül;

Amasya örgütümüz ile bir araya gelip yapacağımız ziyaretleri planladık. Ardından, Taşova ilçe örgütümüzü ziyaret edip yereldeki sorunları konuştuk

Taşova ilçe örgütümüze gerçekleştirdiğimiz ziyaretin ardından, Amasya merkezde bulunan Hamdullah Çelebi Türbesi ve Cemevi’ni ziyaret ettik. Sonrasında ise Amasya’da bulunan KESK Bileşenleri ile bir araya geldik.

Günün son bölümünde ise, Amasya il örgütümüzde il yöneticilerimizle değerlendirme toplantısı yaptık.

26 Eylül;

Günün ilk saatinde, Tokat Akarçay – Görümlü Beldesi Belediye Başkanı’nı ziyaret edip, kahvehaneleri ziyaret ettik. Beldedeki cenazeye katılıp taziye ziyaretinde bulunduk.

Görümlü ziyaretimizin ardında, Kızıldere (Ataköy) Belediye Başkanı’nı ziyaret ettik. Belediye başkanına gerçekleştirdiğimiz ziyaretin sonrasında ise Kızıldere’de aile ziyaretlerinde bulunduk.

Görümlü ve Kızıldere ziyaretlerimizin ardından, günün son bölümünde, Kınık Beldesi Belediye Başkanı ve Kınık halkını ziyaret ettik.

27 Eylül;

Günün ilk saatlerinde, Çorum Katliamı’na tanıklık eden Milönü Bölgesi’ndeki mahalle muhtarlarını ziyeret ettik. Milönü’nde gerçekleştirdiğimiz ziyaretin ardından, Çorum’da köy ziyaretleri gerçekleştirdik.

Günün ikinci bölümünde, yayın hayatını Çorum’da sürdüren Umut Radyo’yu ziyaret edip, yayına katılarak gündemi konuştuk.

Umut Radyo ziyaretimizin ardından, Çorum CHP İl örgütünü ziyaret ettik.

Günün son bölümünde ise Çorum Emek ve Demokrasi Platformu Bileşenleri ile bir araya geldik.

28 – 29 Eylül;

Hubyar Köyü ziyareti; Muhtar ve İhtiyar heyetiyle ve köylülerle bir araya gelip köyün sorunları üzerine değerlendirmelerde bulunduk. Kutsal mekanlarımıza niyaz ettik.

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu