AçıklamaManşetYazılar

Kurtuluş Savaşı Kahramanı Hubyarlı Fadime Ana Yalanı!

 

Sosyal medyada uzun süredir karşıma çıkan bir paylaşım var; “Kurtuluş Savaşı Kahramanı Hubyarlı Fadime Ana”

Yapılan haberler Hubyarlı Fadime Ana’nın önemli bir savaşçı olduğu şu cümlelerle paylaşılıyor: “Tokat, Almas, Hubyar köyünden Kurtuluş Savaşına katılan Alevi-Türkmen Fadime Ana. Türklük,  Cumhuriyet ve namusunu korumak için almış atını altına,  çekmiş beline silah koşumlarını er meydanına vuruşmaya gitmiş.”

Hatta Bazı paylaşımlarda Fadime Ana’nın kendisine kadınlardan 20 kişilik bir manga da kurduğu ve bu kadınlarla birlikte kurtuluş savaşında düşmana karşı çarpıştığı anlatılıyor.

Fadime Ana haberini paylaşanlar ise genelde “Türk Alevi” isimli sosyal medya hesapları bu hesaplara dayanarak konuyu haber yapan haber siteleri olmuş.

Fadime Ana diye verilen fotoğraf siyah beyaz halde eski bir fotoğraf fakat Fadime Ana’nın torunun “Hubyarlı Gülhatun Bacı “ ise bildiğimiz tanıdığımız bir Hubyarlı.

Fadime Ana’nın torunu Hubyarlı Gülhatın Bacı ise “işte tamam, demekki biz bu kadını tanıyoruz” demektir.

Evet gelelim işin aslına ve tanıdığımız bu kadınlara

Gülhatun diye verilen fotoğraftaki kadın bizim Fadik ablamız nüfustaki ismiyle DÖNDÜ KELLECİ, evet Hüseyin Kelleci’nin eşi Döndü Kelleci.  Döndü Kelleci ablanın at üzerindeki fotoğrafını da ilk olarak ben kullandım. Bu fotoğraf yayınladığım “Hubyar Ocağı ve Beydili Sıraç Türkmenleri” kitabında yayınlanmış bir fotoğraf.

Bizim Döndü Kelleci bu çakma haber uyduranların elinde olmuş Gülhatun Bacı!

Yani anlayacağınız ne Hubyar köyünde Gülhatun Bacı var ne de Fadime Ana, bu tür paylaşımlar kimi siyasi amaçlarla oluşturulmuş kurgu haberlerdir. Gerçekle hiçbir alakası yoktur.

Bu tür çakma haber uyduranlar bu defa baltayı taşa vurdular ve tarihini de inancını da iyi bildiğimiz bizim köyümüzü ve köylülerimizi kullanmaya kalktılar.

30 Eylül 2023

Ali Kenanoğlu

İşte yalan haber ve paylaşımlar;

Sosyal medyada bunlar gibi çokça paylaşım bulunmaktadır.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu