Konuşmalar

Kenanoğlu: Gıdada ve alkolde sahteciliğin nedeni yüksek zamlar ve vergiler!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, gıda ürünlerinin üretimi, tüketimi ve denetimi ilişkin verilen araştırma önergesi üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda konuştu. Gerekli ciddi tedbirler alınmadığı için insan sağlığına zararlı hileli üretim ve satışların önüne geçilemediğini belirten Kenanoğlu, tüketicilerin hileli ve sahte ürünlere yönelmesindeki en önemli nedenin son dönemdeki zamlar olduğunu ifade etti.

Konuşma tutanak metni ve videosu aşağıda yer almaktadır.


Dönem: 27 Yasama Yılı: 5 Tarih: 23.03.2022 Birleşim: 70 Ham Tutanak Sayfası: 87

Konuşmacı: ALİ KENANOĞLU Seçim Çevresi: İSTANBUL

HDP GRUBU ADINA ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.

Tabii, konu önemli yani gıda maddelerindeki bu sahteliklerin insan sağlığına etkileri ve kamuoyunda ciddi bir şekilde bu işin de yaygınlaşması konusu hakikaten toplum sağlığını da riske eden bir tarafta duruyor, ciddi ölümlerin de yaşandığı bir konu. Tabii, bakanlık her yıl “taklit ve tağşiş ifşası” adı altında bunları yayınlıyor fakat hani bir taraftan da bunlar bu sebeplerden kaynaklı olarak işletmelerini kapatmak durumunda da kalıyorlar ancak bu işin takibi yapılmadığı için sadece isim değişikliğiyle, firma ismi değişikliğiyle birçok konudaki dolandırıcılık vakasında olduğu gibi varlıklarını sürdürüyorlar, üretimlerini sürdürüyorlar, satışlarını sürdürüyorlar. Yani bu mesele ciddiyetle ele alınmıyor. Esasında uygulanması gereken, bunların önüne geçecek birtakım önlemlerin alınması gerekiyor. Tabii, bunlara baktığınız zaman yani baldan tereyağına, sütten kaymağa kadar birçok konuda da bu işlerin yapıldığını biliyoruz; zeytinyağında, baharatlı bitkilerde, kırmızı et de bile bu tür hilelerin yer aldığı görülüyor. Ve bu konuyla ilgili olarak yani kamu kurumlarının da olduğu Tarım Kredi Kooperatiflerine ait peynirlerde dahi bu sahtekarlıkların yapıldığını -kamuoyuna yansıdı- bunları görüyoruz. Tabii, bunlarla birlikte bir taraftan da ölümlere sebebiyet veren alkol meselesi var da bunlardaki bütün bu gıdada ve alkol ürünlerinde de bu kadar sahteliğe başvurulmasının altında yatan gerekçe, önemli bir sebep de bu ürünlere yapılan zamlar ve bunların pahalı olmasından kaynaklı olarak. Şimdi, örneğin, şöyle bakıyoruz: Şimdi, alkolde yani alkollü içkilerde AKP iktidarında, 2002’den bu tarafa yüzde 3.000 zam yapılmış yani. İşte, rakı fiyatı Türkiye’de en çok tüketilen alkollü içki yüzde 3.000 artmış. Bu neyden kaynaklı artıyor? Vergi artışlarından kaynaklı artıyor yani içki içenler, içkiye karşı olanları finanse ediyorlar. Yani böyle bir durum var yani bu iktidarı finanse ediyorlar. Tabii, buradan Diyanetin aldığı pay da var, hani bu alana giden pay da var. Bütün bunlar oldukça ironik bir durum yani baktığımız zaman, önemli vergi geliri falan ve içki üzerinden, alkol üzerinden böyle bir vergi elde ediliyor. Bu ocak ayında da yine yüzde 43 oranında da zam yapılmış ve ciddi bir şekilde bu seneki alkol vergi gelirlerinden de ciddi bir beklentisi var iktidarın.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN – Buyurunuz efendim.

ALİ KENANOĞLU (Devamla) – Ya, bütün bunlara baktığınız zaman, bu işler iktidarın bilerek, isteyerek oluşturduğu bir politika sonucunda ortaya çıkan sonuçlar yani bu sonuçları ortadan kaldırabilmenin tabii ki denetleme, bu konuyla ilgili yasalar çıkarma, cezai yaptırımları artırma gibi yolları, yöntemleri var ama diğer taraftan da belli bir kesime yönelik, belli bir ürün stokuna yönelik ya da ürüne yönelik fahiş artışların vergiler getirmesi de ciddi sıkıntılara yol açıyor.

Özellikle bir husus var, tabii, elimizde çok veri yok ama yılbaşı gibi, işte alkollü içkilerin tüketildiği dönemlerde ölümler oluyor yani bir bakıyorsunuz, işte bir günde 40 kişi ölmüş, 60 kişi ölmüş filan. Burada araştırılması gereken bir şey var: Yani bu ölümler metil alkolden oluyor, çok bariz bir şekilde. Etil alkol ile metil alkol farklı bir şey ve birbirine karıştırılması da mümkün değil. Acaba birileri bilerek mi bu noktada piyasaya sürüyorlar bu metil alkolü. Tüm bunlara dikkat edilmesi gerekiyor ve incelenmesi gerekiyor.

Bu anlamda da önergeyi desteklediğimizi ifade ederim.

Teşekkür ederim. (HDP sıralarından alkışlar)

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu