Konuşmalar

Hacı Bektaş Dergahında yaşanan sorunları Kültür ve Turizm Bakanına sorduk.

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, TBMM 2020 Bütçe görüşmelerinde, Hacı Bektaş Dergahının bakımsızlığını, ödenek yetersizliğini ve “tadilat” “tamirat” nedeniyle götürülen ancak bir kısmı 8 yıldır geri getirilmeyen malzemelerin akıbetini Kültür ve Turizm Bakanına sordu.

Konuya ilişkin tutanak metni ve konuşma videosu aşağıdadır.


   ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Bakan Hacı Bektaş Dergâhı, Alevilerin inanç ve ibadet merkezlerinden biridir; size göre müzedir ama bize göre hâlâ inanç, ibadet merkezi özelliğini korumakta ve bu amaçla her yıl yüz binlerce insan ziyaret etmektedir. 2019’da on bir ayda 584 bin kişi ziyaret etmiştir. Burada kimi sorunlar bulunmaktadır.

      Bir: Dergâhın içi bakımsızdır, dökülmeler vardır.

    İki: Daha önce uygulanan koku giderici ve ayaklara takılan galoş ödenek yetersizliği nedeniyle temin edilememektedir.

     Üç: Dergâhtaki envanterlerde bulunan ve Dergâha ait olan kimi malzemeler “tadilat” “tamirat” diye götürülmüş ama geri getirilmemektedir. Bunlar, örneğin sancak, müzik aletleri, Bektaşi dervişlerine ait giyim eşyaları, kimi kayıt ve resimlerdir. Bunların bir kısmı sekiz yıldır geri getirilmiyor. Bunlara ne oldu? Bunlar ne zaman geri getirilecek? Hacıbektaşlılar ve tüm Alevi kamuoyu sizden bunun cevabını bekliyor.

      Teşekkür ederim.

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu