Soru Önergeleri

Hükümetin Hacıbektaş Belediyesine Zulmü Meclis Gündeminde

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Hacıbektaş Belediyesine yapılan uygulamayı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a soru önergesiyle sordu.

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıda belirtilen soruların Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM tarafından anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

Ali KENANOĞLU

İstanbul Milletvekili

Nevşehir’in Hacıbektaş İlçesi Alevilerin yerleşim yeri olup aynı zamanda bütün Alevi-Bektaşilerin önemli inanç merkezlerinden biridir. Yılın her döneminde Hacıbektaş ilçesine ziyaretler yapıldığı gibi, Hacıbektaş Veli’yi anma etkinliklerine Türkiye’nin her yerinden onbinlerce Alevi yurttaşımız katılmaktadır.

Ancak, Alevi dünyasının inanç merkezlerinden birinin bulunduğu Hacıbektaş Belediyesi, Türkiye’de en borçlu İlçe Belediyeleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. İlçe nüfusunun 5 bin 200, belediyenin borcunun ise 65 milyon lira olduğu söyleniyor. İller Bankası aracılığıyla belediyeye gelen ödeneğin tamamının borçlara kesildiği, her ay devletin belediyelere gönderdiği ödenekten kesilen paralar yetmeyince İller Bankası’nın Hacıbektaş belediyesinden ayrıca üste para talep ettiği öğrenilmiştir.

Hacıbektaş Belediyesi için İller Bankasına her ay 300 bin lira ödenek gönderiyor, ancak, bunun yüzde 40’ının yani 120 bin lirasını İller Bankası alacağına karşılık olarak kesiyor, kalan 180 bin lira ise SGK ve Maliye borçlarına kesiliyor. Borçlar 2018 yılında belediyeye bildirilmeden yapılandırılmış ve her ay kesilmeye başlanmıştır. Kesilen borç yetmezmiş gibi son ayda ayrıca 42 bin 700 lira para isteniyor. Bu uygulama sadece Hacıbektaş Belediyesine yapılıyor.

7 aydır belediye personelinin maaşları kendi öz kaynaklarından ödeniyor. Kişi başına 12 bin 500 lira borçlu olan Belediye şu an Türkiye birincisidir. Aylık 280 bin lira olan personel giderini kendi öz kaynakları ile karşılayan Belediye, kış aylarında geliri düştüğü için personel maaşlarını da ödeyemez duruma gelmiştir. SGK’ya olan borçlar 20 yıl boyunca ödenmediği için 32 milyon lira olmuş. Maliyeye 5 milyon lira borçları vardır. Belediyenin böyle bir mali yapıya sahip olması ve borç ödeyemeyeceği bilindiği halde İller Bankası 60 milyonluk projeye onay vermiş ve belediye borçlandırılmıştır. Bu durum Hacıbektaş Belediyesinin elini kolunu bağlamıştır. Çünkü 10 yıllık gelirlerine ipotek konulmuştur.

Bütün bunlara göre;

  • Başka borçlu belediyelere uygulanmayan bu yöntemin, Hacıbektaş Belediyesine uygulanmasının sebebi nedir?
  • Mali olarak zor durumda kalan Hacıbektaş Belediyesini bu durumdan kurtarmak için Bakanlık olarak ne yapmayı düşünüyorsunuz?

 

             

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu