ManşetTBMM Faaliyetleri

HDP Kapatılsın Diyenlere Cevabımızdır

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, HDP’li bir vekilin aldığı oyu bile Türkiye genelinde alamayanlar, son günlerde HDP kapatılsın diye yaygara koparanlar boşuna hayal kurmasınlar diyerek, bu güne kadar kurulan partilerimizi kapatanlar her seferinde daha da güçlenerek buraya geldiğimiz ve burada 3. Sırada oturduğumuzu unutmasınlar dedi.

Konuya ilişkin Tutanak metni ve konuşma videosu aşağıdadır.


TUTANAK HİZMETLERİ BAŞKANLIĞI

Dönem: 27 Yasama Yılı: 3 Tarih: 10.06.2020 Birleşim: 97 Ham Tutanak Sayfası:258-

Konuşmacı: ALİ KENANOĞLU Seçim Çevresi: İSTANBUL

Tutanak Metni:

    ALİ KENANOĞLU (İstanbul) Son zamanlarda özellikle, HDP üzerinde bir kapatma furyası tartışılıyor. Her gün televizyonlarda HDP kapatılsın, HDP şunun için kapatılmalı, bunun için kapatılmalı diye yaygara kopartılıyor. Bunun organizasyonu da hükûmetin, iktidarın, dışarıdan destekli, yandaşı; Doğu Perinçek yapıyor.

   Şimdi, Doğu Perinçek kim solcular, sosyalistler Doğu Perinçek’in kim olduğunu iyi öğrenmişler, tespit etmişler ve bunu dışlamışlar, atmışlar. Şimdi, kendisini gitmiş iktidarın yanında bir yere konumlandırmış ve her gün televizyonlarda yaygara kopartıyor. Kendisi benim İstanbul 3’üncü bölgeden aldığım oy kadar Türkiye genelinden oy alamamış. Hepsi bu kadar yani, bütün gücü de bu.

   Şimdi, Perinçek gibiler bu organizasyon ekibine katılanlar, bununla birlikte hareket edenler, hani mahallelerde kötü esnaflar vardır. Kıskançtır, fesattır, çekemezdir, komşusunun yanındaki dükkanın kapanmasını ister, o esnafın kapatılmasını ister ki oradaki müşterilerin kendisine koşacağını düşünür. Kendisine geleceğini düşünür.

      Bunlar zannediyorlar ki HDP bir market, HDP’ye oy verenleri de müşteri zannediyorlar. Yani, HDP kapatılırsa, oradaki müşteriler bize koşar zannediyorlar. Ya akıllanmadınız mı? Yani hâlâ mı aklınız başınıza gelmedi? Yani, HEP’i kapattınız, DEP’i kapattınız, ÖZDEP’ kapattınız, HADEP’i kapattınız, DTP’yi kapattınız ve her kapattığınız süreçte de bu siyaset güçlenerek buraya geldi. Bakın burada 3’üncü sırada oturuyor bu parti, 3’üncü sırada. Yani HDP’nin kapatılmasıyla sıranızı yükselteceğinizi filan düşünüyorsanız boşuna hayal kuruyorsunuz ya da birileri buralara oturacağını zannediyorsa, dışarıdan gazel okuyarak HDP’li bir milletvekilinin aldığı oyu bile alamayanlar HDP kapatılınca bu sıralara geleceklerini zannediyorlarsa hayal kuruyorlar. Onlar fesattır, kötü niyetlidir, onların yaptıklarıyla HDP ve HDP siyaseti sadece güçlenir çünkü halk bunu çok iyi görüyor. Siz ne kadar iftira atarsanız, ne kadar yalan söylerseniz söyleyin, bunun karşılığını sandıkta alıyorsunuz.

    Hani konuşuyorsunuz ya “Kürtler sizi şöyle sevmiyor, siz Kürtlere böyle düşmansınız.” diye, Kürtlerin yoğun yaşadığı illerde neyin nasıl olduğunu, hangi sonuçların alındığını, bütün baskı gücünüze, devletin bütün imkânlarına rağmen oralarda herhangi bir sonuç alamadığınızı ve halkın iradesini zorla nasıl gasbettiğinizi herkes çok açık bir şekilde görüyor.

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu