ManşetTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu, Yaklaşan ‘Zeytin Cüzzamı’ Tehlikesini Meclis Gündemine Taşıdı

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, son günlerde İtalya, İspanya ve Yunanistan’da zeytincilik sektöründe görülen ve zeytin ağacını komple kurutarak ölümüne sebep olan “zeytin cüzzamı” olarak da tanımlanan ‘zeytin bakteriyel yanıklığı’ hastalığına dikkat çekerek, bu hastalığın Türkiye’de yayılarak tarımsal bir krize dönüşmemesi için ne gibi önlemlerin alınacağına ilişkin yanıtlanması istemiyle Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye Soru Önergesi verdi.

Soru önergesi metni aşağıdadır.


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıda belirtilen soruların Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ tarafından anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

Son günlerde İtalya, İspanya ve Yunanistan’da zeytincilik sektöründe görüldüğü iddia edilen ve zeytin ağacını komple kurutarak ölümüne sebep olan “zeytin cüzzamı” olarak tanımlanan bir hastalık gündeme getirilmektedir.

Bu vakaya henüz Türkiye’de rastlanılmamıştır. Ziraat Uzmanlarına göre; basında ve kamuoyunda zeytin cüzzamı veya zeytin vebası diye adlandırılan, zeytinde kurumaya neden olan ve üreticileri tedirgin eden bir hastalıktan söz edildiği belirtiliyor. Ancak bunun veba veya cüzzam olmadığı, bilimsel adının ‘zeytin bakteriyel yanıklığı’ olduğu ifade edilmektedir.

Bu hastalığın, kahve ağacı ithalatıyla İtalya’ya gittiği, oradan da diğer Akdeniz ülkelerine yayıldığı söylenmektedir. Özellikle İtalya’da oldukça büyük zeytin alanlarında kuruma vakalarına rastlandığı, İtalyanların bu konuda çok tedirgin olduğu belirtilmektedir. Önümüzdeki yıllarda zeytin üretimlerinin çok büyük sekteye uğrayabileceği, hatta eskiden kalan bu ağaçların tamamen yok olabileceği endişeleri taşınmaktadır.

Bu hastalığın aslında bilinmeyen bir hastalık olmadığı, birçok bitkide rastlanabileceği, 300 çeşit bitkide bu hastalığın görülebildiği, örneğin bademde kloroz, turunçgillerde yaprak yanıklığı ismiyle anıldığı, zeytinde ise zeytin bakteriyel yanıklığı olarak tanımlanan hastalık olduğu belirtilmektedir.

Yurt dışında tarımda yaşanan bu yeni salgın önemsenmelidir. Zeytin Cüzzamı olarak bilinen bu hastalık, zeytin ağaçlarını öldürmeye başlamıştır. Sadece Zeytin ağaçlarına değil, İspanya ve Portekiz’de farklı ağaçlara da bulaşmıştır. Şimdi ise Yunanistan’ı tehdit etmektedir. Eğer bu virüsü durdurmak için tedbir almazsa, Koronavirüs sonrası dünyanın en büyük tarımsal krizle karşı karşıya kalması söz konusudur.

Bütün bunlara göre;

  1. Bu salgın hastalığın yayılımından Bakanlığınızın haberi var mıdır?
  2. Bu hastalığın Türkiye’ye yayılmaması için herhangi bir önlem alınmış mıdır?
  3. Muhtemel böyle bir salgın göz önünde bulundurulduğunda zaten yaşamakta olduğumuz Koronavirüs salgını sonrasında tarımsal bir kriz yaşanmaması için ne gibi önlemler alınmaktadır?

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu