Haberler

HDP ve CHP milletvekilleri Polis barikatı önünde kol kola müdahaleyi engelledi

Armutlu Cemevi’nde polis baskını sırasında meydana gelen olaylar üzerine meclis önünde basın açıklaması yapmak amacıyla toplanan PSAKD temsilcileri ile bir aradaydık. Engelleme ve müdahalelere rağmen açıklamamızı yapıp, bu konudaki hassasiyetimizi bir daha belirttik:

“Cemevi’ne yapılan sadece saldırıdan ibaret değildir. Aynı zamanda oraya giren bir polis memuru idrarını bırakmak üzere Cemevi’ni pisletmiştir, kirletmiştir. Öncelikle bunun hesabının sorulması gerekiyor. O polis memuru bulunmalı, ihraç edilmeli ve cezalandırılması gerekiyor. Hukuki olarak ne yapılması gerekiyorsa yapılmalıdır. Bizim milletvekili olarak talebimiz budur.”

Basında Dünkü Açıklamamız

Alevi örgütlerinin yapacağı basın açıklamasına polis engeli: “Cemevine yönelik yapılan saldırı kabul edilemez”

İstanbul’un Sarıyer ilçesi, Armutlu Mahallesi’nde bulunan Cemevi’ne yapılan Polis bakınını protesto etmek amacıyla TBMM önünde bir araya gelen Alevi örgütlerinin yapacağı basın açıklamasına Polis izin vermedi, kısa süreli arbede yaşandı.

HDP ve CHP milletvekilleri Polis barikatı önünde kolkola müdahaleyi engelledi.

Polis ile vekiller arasında yapılan görüşmenin ardından, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, kısa bir basın açıklaması düzenledi.

Ağbaba, “Cemevine yönelik yapılan baskını kınıyoruz. İktidar bu baskının müsebbibidir” dedi. Kenanoğlu ise yaptığı açıklamada “Cemevine giren bir polis memuru idrarını yaparak orayı kirletmiştir. Bunun hesabının sorulması gerekiyor. O polis memuru görevden alınmalıdır.” diyerek polis baskınına tepki gösterdi.

“Cemevine yönelik yapılan saldırı kabul edilemez”

Açıklamanın ardından #ÖZGÜRÜZ’e konuşan HDP İstanbul Milletvekili Erkan Baş, “Cemevine yönelik yapılan saldırı kabul edilemez. Bu saldırının faillerini ortaya çıkarmak için mücadelemiz devam edecektir.” dedi.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ise “Bu iktidar, herkesin inancına saygı göstermek zorundadır. İktidara çağrıda bulunuyoruz; artık bu iki yüzlülükten kurtulun ve toplumun sesini duyun.” diyerek çağrıda bulundu.

Açıklamaya HDP İstanbul Milletvekilleri Erkan Baş ve Ali Kenanoğlu, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal destek verdi.

https://ozguruz1.org/tr/2018/07/26/alevi-orgutlerinin-yapacagi-basin-aciklamasina-polis-engeli-cemevine-yonelik-yapilan-saldiri-kabul-edilemez/

Haber: Eren Güven / ozguruz1.org


Meclis önündeki cemevi baskını protestosuna polis engeli

 26 Temmuz 2018
Armutlu Cemevi’ne yapılan polis baskınını TBMM önünde protesto etmek isteyen PSAKD üye ve yöneticilerine polis engel oldu.

Armutlu Cemevi’ne yapılan polis baskınını Meclis önünde protesto etmek isteyen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üye ve yöneticilerine polis engel oldu. Basın açıklaması yapılmasını engelleyen polis ile PSAKD’liler arasında tartışma yaşandı.

İstanbul’da Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sarıyer Şubesi’ne bağlı Armutlu Cemevi’ne polis baskınına ve sonrasında Şube Başkanı Zeynep Yıldırım’ın gözaltına alınmasına karşı Meclis önünde yapılmak istenen açıklamayı polis engelledi. Meclis önünde yapılmak istenen açıklamaya Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, GYK üyesi Özgür Kaplan, derneğin şube başkanları, HDP Milletvekilleri Ali Kenanoğlu, Kemal Bülbül, Zeynel Özen, Erkan Baş ve CHP’li Milletvekilleri Veli Ağbaba, Sezgin Tanrıkulu, Ali Öztunç ile Kani Beko katıldı. Polisin izin vermediği basın açıklamasında, sık sık “Cemevleri Alevilerin ibadet merkezidir”, “Meryem Yıldırım serbest bırakılsın”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı.

’24 HAZİRAN’DA VERİLEN SÖZLER UNUTULDU’

Polis engeli altında konuşma yapan CHP Milletvekili Veli Ağbaba, “Sarıyer Armutlu Cemevi’ne saldırıyı kınıyoruz. Cumhurbaşkanının seçimler öncesi verdiği vaatlerin ne kadar boş olduğunu görüyoruz. Bu hükümet anlayışı her zaman cemevlerini yok sayıyor. 24 Haziran’da vermiş olduğu sözleri unutan cumhurbaşkanının nefret sözleri nedeniyle cemevleri saldırılarla karşı karşıyadır. Buradaki milletvekilleri olarak bu saldırıyı kınadığımızı belirtiyoruz. Başta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan ve milletvekilleri olarak cemevlerine sahip çıkacağımızı, saldırıların karşısında duracağımızı, Türkiye’deki bu kutuplaşmaya izin vermeyeceğimizi belirtiyoruz” dedi.

‘POLİS, CEMEVİ’NE İDRARINI BIRAKTI’

HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu da “Cemevine yapılan sadece saldırıdan ibaret değildir. Aynı zamanda oraya giren bir polis memuru idrarını bırakmak üzere cemevini pisletmiştir, kirletmiştir. Öncelikle bunun hesabının sorulması gerekiyor. O polis memuru bulunmalı, ihraç edilmeli ve cezalandırılması gerekiyor. Hukuki olarak ne yapılması gerekiyorsa yapılmalıdır. Bizim milletvekili olarak talebimiz budur.” dedi.

https://www.evrensel.net/haber/357812/meclis-onundeki-cemevi-baskini-protestosuna-polis-engeli

(Ankara/EVRENSEL)


Yurttaşlara Meclis kapısında polis saldırısı

Polis Meclis önünde açıklama yapmak isteyen yurttaşlara saldırdı.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, (PSAKD) Armutlu Cemevi’ne polis baskını ve sonrasında Şube Başkanı Zeynep Yıldırım’ın gözaltına alınmasına ilişkin bugün saat 13.00’te milletvekillerinin desteği ile Meclis önünde yapmak istedikleri açıklamaya polis saldırdı.

Meclis’in Dikmen Kapısı önünde yapılmak istenen açıklamaya Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, GYK üyesi Özgür Kaplan, derneğin şube başkanları, TİP Kurucu Meclis üyesi ve HDP milletvekili Erkan Baş, yine HDP milletvekilleri Ali Kenanoğlu, Kemal Bülbül, Zeynel Özen ile CHP’li Milletvekilleri Veli Ağbaba, Sezgin Tanrıkulu, Ali Öztunç ve Kani Beko katıldı.

POLİSTEN VEKİLLERE: HADDİNİZİ BİLECEKSİNİZ

Basın açıklamasına izin vermeyen polis. yurttaşlara saldırırken, bu sırada milletvekilleri ile polis arasında geçen bir diyalog dikkat çekti. Polisin milletvekillerine ‘haddinizi bileceksiniz” diya bağırdığı görüldü.

Saldırının ardından yurttaşlar  “Alevilik haktır Aleviler vardır”, “Cemevleri Alevilerin ibadet merkezidir”, “Zeynep Yıldırım serbest bırakılsın”, “Baskılar bizi yıldıramaz” şeklinde slogan attılar.

http://ilerihaber.org/icerik/yurttaslara-meclis-kapisinda-polis-saldirisi-88032.html


Alevilerin meclis önünde yapmak istediği açıklamaya polis müdahalesi

PİRHA- Ankara’da TBMM önüne giden PSAKD yöneticileri ve milletvekilleri, İstanbul Sarıyer’de bulunan PSAKD Armutlu Cemevi’ne polis baskınını ve Cemevi Başkanı Zeynep Yıldırım’ın gözaltına alınmasını protesto açıklaması yapacaktı. Ancak polis izin vermedi. Daha sonra polis engeline tepki gösteren CHP’li Vekil Veli Ağbaba ve HDP’li vekil Ali Kenanoğlu birer konuşma yaptılar.

İstanbul’da Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sarıyer Şubesi’ne bağlı Armutlu Cemevi’ne polis baskınına ve sonrasında Şube Başkanı Zeynep Yıldırım’ın gözaltına alınmasına ilişkin Alevilerin bugün saat 13.00’te  milletvekillerinin desteği ile meclis önünde yapmak istedikleri açıklamaya polis müdahale etti.

POLİSTEN MİLLETVEKİLLERİNE TEHDİT: HADDİNİZİ BİLECEKSİNİZ!

Meclis önünde yapılmak istenen açıklamaya Pir sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, derneğin şube başkanları, HDP Milletvekilleri Ali Kenanoğlu, Kemal Bülbül, Zeynel Özen, Erkan Baş ve CHP’li Milletvekilleri Veli Ağbaba, Sezgin Tanrıkulu, Murat Emir, Ali Öztunç ile Kani Beko katıldı. Polis basın açıklamasına izin vermedi ve polis milletvekillerine ‘haddinizi bileceksiniz” diye bağırdı.

Aleviler, bu kez “Alevilik haktır Aleviler vardır”, “Cemevleri Alevilerin ibadet merkezidir”, “Meryem Yıldırım serbest bırakılsın”, “Baskılar bizi yıldıramaz” şeklinde slogan attılar.

“CEMEVLERİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Daha sonra CHP Milletvekili Veli Ağbaba, polisin engellemesi altında bir konuşma yaptı.

Ağbaba, “Sarıyer Armutlu Cemevi’ne saldırıyı kınıyoruz. Cumhurbaşkanının seçimler öncesi verdiği vaadlerin ne kadar boş olduğunu görüyoruz. Bu hükümet anlayışı her zaman cemevlerini yok sayıyor. 24 Haziran’da vermiş olduğu sözleri unutan cumhurbaşkanının nefret sözleri nedeniyle cemevleri saldırılarla karşı karşıyadır. Buradaki milletvekilleri olarak bu saldırıyı kınadığımızı belirtiyoruz. Başta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan ve milletvekilleri olarak cemevlerine sahip çıkacağımızı, saldırıların karşısında duracağımızı, Türkiye’deki bu kutuplaşmaya izin vermeyeceğimizi belirtiyoruz” diye konuştu.

“CEMEVİNE İDRARINI YAPAN POLİS BULUNMALI”

Daha sonra konuşan HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu da “Cemevine yapılan sadece saldırıdan ibaret değildir. Aynı zamanda oraya giren bir polis memuru idrarını bırakmak üzere cemevini pisletmiştir, kirletmiştir. Öncelikle bunun hesabının sorulması gerekiyor. O polis memuru bulunmalı, ihraç edilmeli ve cezalandırılması gerekiyor. Hukuki olarak ne yapılması gerekiyorsa yapılmalıdır. Bizim milletvekili olarak talebimiz budur.” dedi.

Alevilerin meclis önünde yapmak istediği açıklamaya polis müdahalesi-VİDEO

PİRHA/ANKARA

 

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu