Haberler

HDP’li vekillere polis ablukası: Tüm dünya görsün

HDP’li vekillere polis ablukası: Tüm dünya görsün

İstiklal Caddesi’nde partilerinin İstanbul İl Kongresi’ne dair çağrı bildirisi dağıtmak isteyen HDP milletvekillerini polis engelledi. Polis engeline tepki gösteren İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, “Tüm dünya bunu görsün. Bu uygulamalar bu ülkede demokrasi, barış ve özgürlük olmadığının göstergesidir” dedi.

Fotoğraf: Zeynep Kuray

DUVAR – Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü’nün yarın Küçükçekmece’de bulunan Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde yapılacak kongresi öncesi partililer İstiklal Caddesi’nde bildiri dağıtımı yapmak istedi. Aralarında partili milletvekilleri Garo Paylan, İmam Taşçıer, Zeynel Özen, Erol Katırcıoğlu ve Ali Kenanoğlu’nun da bulunduğu HDP’liler, İHD İstanbul Şubesi’nin bulunduğu sokaktan İstiklal Caddesi’ne çıkmak istedi.

Ancak partililerin önü, cadde girişinde polislerce kesildi. Polis amirleri, kitlesel şekilde bildiri dağıtımına izin verilmeyeceğini, sadece milletvekillerinin bildiri dağıtabileceğini belirtti. Engellemeye rağmen bildiri dağıtmak isteyen milletvekilleri ve partililerin önünü caddeye çıkmalarından kısa bir süre sonra yeniden polislerce kesildi. Kalkanları ile vekillerin etrafını saran polisler, ‘Biz size sadece bildiri dağıtacaksınız dedik. Siz insanlara çağrı yapıyorsunuz’ diyerek bildiri dağıtımına izin verilmeyeceği kaydetti. Polisler, zorla milletvekillerinden ayırdıkları partililere dağılmamaları durumunda müdahale edileceği tehdidinde bulundu. İstanbul Milletvekili Zeynel Özen’in tüm diyalog girişimlerine rağmen kitleyi uzaklaştıran polisler, vekillerin etrafını kalkanlarıyla sarmayı sürdürdü. Etraflarındaki polis kordonu ile cadde boyunca yürümeye başlayan milletvekilleri, caddedeki yurttaşlara bildiri dağıtıp kongreye katılım çağrısında bulundu.

GAZETECİLERE GÖZALTI TEHDİDİ

O anlarda milletvekillerini takip eden gazeteciler de polis engeli ile karşılaştı. Polisler, gazetecileri çekim yapmaları halinde gözaltına almakla tehdit etti. Tehditlere rağmen çekim yapmaya devam eden kimi gazeteciler, polislerce iteklenerek uzaklaştırılmaya çalışıldı. HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, polis kalkanlarının ardından İstanbullulara şu sözlerle seslendi: “Değerli halkımız bugün yapılanları görüyorsunuz. Bu onların bizim haklılığımızdan ne kadar korktuklarının göstergesidir. Partimizin kongresine çağrı yapmamıza bile engel olmaya çalışıyorlar. Partimizin yarın Küçükçekmece’deki kongresine tüm halkımızı bekliyoruz.”

‘TÜM DÜNYA BUNU GÖRSÜN’

İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu ise yaptığı konuşmada “Tüm dünya bunu görsün. Bu uygulamalar bu ülkede demokrasi, barış ve özgürlük olmadığının göstergesidir. Bugünlerin geçeceğini biliyoruz. Bugün bu hukuksuzlukları yapanlar yarın hesap verecekler” dedi.

İL BİNASINA KADAR POLİS ABLUKASI

Polis kalkanları arasında Tünel’e kadar yürüyen vekiller, geri dönerek bir tur daha yürüdü. Daha sonra HDP İl Örgütü binasına geçmek isteyen vekiller, parti binasına yine polis ablukasında gitmek zorunda kaldı. (Kaynak: MA)

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu