Hubyar & Sıraç

Hubyar tarihine ışık tutmaya devam edeceğiz

Hubyar Kamuoyunun bilgisine

Hubyar Sultan, Hubyar Ocağı ve Sıraçların tarihine ışık tutmaya devam edeceğiz.

Alevilerin tarihi Ocakların tarihinden ibarettir, bu yüzden Hubyar Ocağı tarihi aynı zamanda Alevi tarihidir. Hubyar Ocağı ve de Sıraçların tarihi geçmişte yaşadıkları, Ocağın bölünmesi, yaşanan şikayetler, sürgünler, iş birlikleri geleceğimize ışık tutması açısından son derece önemlidir.

Aleviler kendi tarihlerini yazmadıklarından egemen tarih yazıcıların yani kazananların yazdığı tarihleri okuyarak kendilerini tanımaya çalışmışlardır. Özellikle günümüz kuşağının geçmişin sözlü anlatımıyla buluşamaması sebebiyle tarihi tamamen egemen ve asimilasyoncu tarih yazıcılarının yazdıklarıyla okumaktadırlar.

Hubyar Ocağına ait tarih ve Ocak içerisinde yaşanan birçok husus hala gizemini korumaktadır. Ellerinde Ocağa ait belgeleri bulunduranlar, yıllardır bu belgeleri saklayarak kendilerine sadece bir kazanç kapısı, iktidarlarının devamın garantisi olarak görmüşler,  kamuoyuyla,  bilim dünyasıyla, Alevilerle, Hubyarlılarla bu belgeleri ve bilgileri paylaşmamışlardır.

Biz elde ettiğimiz bilgi ve belgeleri tüm kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz. Tabi bu belgeleri paylaşırken bu güne kadar bilinen birçok yanlış ezberleri de bozmuş olacağız. Kimileri bu ezberlerinden kurtulmak yerine belgeye ve bilgiye dayalı paylaştığımız gerçekleri kabul etmek yerine şahsımıza saldırmayı, hakaret etmeyi, zaman zamanda çeşitli şekillerde tehdit etmeyi tercih edecektir. Daha önceki yaşadıklarımızdan bildiğimiz ve tecrübe ettiğimiz acı bir gerçekte budur.

Kimileri de işine gelmeyen hususlar karşısında feodal duygularla yaşayan kimi cahilleri üzerimize salmaya çalışacaklardır. Ya da daha önce yaptıkları gibi, derin ilişkileriyle kurdukları tezgahlarla hakkımızda davalar açtıracaklardır. Ancak biz tarihin bilgi ve belgeye dayalı gerçeklerini yayınlamaya devam edeceğiz. Hubyar tarihinin karanlık ve kırılma noktalarına ışık tutmaya devam edeceğiz.

Bu bilgi ve belgeleri şimdilik kişisel web sitemizdeki Hubyar başlığı ( http://alikenanoglu.net/category/hubyar ) adı altında paylaşacağız.

Hubyar kamuoyunun bilgisine

Aşk ile

Araştırmacı yazar

Ali Kenanoğlu

28.09.2016

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu