ManşetTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu, Grup Yorum Üyesi İbrahim Gökçek’in Cenazesini Yakmakla Tehdit Edenler Hakkında Neden Soruşturma Açılmadığını Meclis Gündemine Taşıdı

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Kayseri’de bir grup saldırganın Grup Yorum Üyesi İbrahim Gökçek’in cenazesinin defnedilmesini engellemesi ve mezarından çıkarıp yakmakla tehdit etmesi üzerine, suç işleyeceğini açıkça beyan eden ve kimlikleri bilinen bu şahıslar hakkında neden harekete geçilmediği, soruşturma ve incelemenin neden hemen başlatılmadığı ile ilgili yanıtlanması istemiyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soru önergesi verdi.

Soru önergesi metni aşağıdadır.


 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıda belirtilen soruların İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU tarafından anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

                                                                                                                  

 

Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in vefatının ardından ailesi ve yakınları tarafından Gazi Cemevinden uğurlanmak istenmiş, ancak, Polis tarafından Cemevine yapılan baskın sonrası cenazesi kaçırılmış ve memleketi Kayseri’ye götürülmüştür.

Kayseri’de ise daha cenaze şehre ulaşmadan sosyal medyadan aleni tehditler yağmaya başlamıştır. Kayseri’de toprağa verilmek istenen Gökçek’i taşıyan cenaze aracının önü kendilerine ülkücüler denilen bir grup tarafından kesilmiş ve define engel olunmak istenmiştir.

Tepkiler nedeniyle Başakpınar Mahallesi’ndeki mezarlıkta toprağa verilemeyen İbrahim Gökçek cenazesi, Halef Hoca Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Bu durumdan sonra, MHP yönetimi protestoları örgütleyen Kayseri Ülkü Ocakları Başkanı Serdar Turan’ı görevden almış, ildeki tüm ülkü ocaklarını ise ikinci bir emre kadar kapattığını açıklamıştı.

Ancak, Sokağa çıkma yasağının bitmesinin hemen ardından gece yarısı mezarlık girişinde toplanan bir grup yine İbrahim Gökçek’in mezarına saldırı girişiminde bulunmuştur.

Saldırganlar “Teröristin mezarını istemiyoruz, polis giderse çıkartıp yakacağız” tehditlerinde bulunmuştur. “Polis burayı yıllarca bekleyemez. Polis bıraktığında biz onu çıkarıp burada yakacağız. Buraya gömmelerinin sebebi her sene gelip burada ölüm yıldönümünü kutlayacaklar. Gözümüzün önünde vatanımızı bölecekler” diye konuşmuşlardır.

İki gündür devam eden saldırı ve tehditler sürmektedir. Bunları yapanların sosyal medyada video görüntüleri vardır ve kimlikleri bilinmektedir

Türk Ceza Kanunu’nun 106. maddesine göre bu saldırılar ve tehditler cezai yaptırım gerektiren suç olarak düzenlenmiştir.

Bütün bunlara göre;

  1. İbrahim Gökçek’i cenazesini Kayseri’ye sokmak istemeyen bu şahıslar hakkında herhangi bir işlem yapılmış mıdır?
  2. İbrahim Gökçek’i cenazesini mezarından çıkarıp yakmakla tehdit edenler yakalanmış mıdır?
  3. Sosyal medya hesaplarından tehdit yazanlar, bu saldırıyı planlayanlar hakkında bir işlem başlatılmış mıdır?
  4. Bu kişiler suç işleyeceğini beyan ediyorlar, suç işleyeceğini açıkça beyan edenler vardır. Bu beyanlara rağmen harekete geçilmemesinin ve bu kişiler hakkında soruşturma, inceleme ve gerekli işlemlerin başlatılmamasının hukuki dayanağı nedir?
  5. Mezarlığa saldırı olmaması için ne gibi önlemler alınmıştır? Bu önlemler ne kadar süreyle devam edecektir?
  6. Önlemlerin kaldırılması halinde bu saldırıların olmaması için ne gibi tedbirler alınacaktır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu