Röportajlar

İktidar, Darbe Tartışması Açarak Tıkanmışlığını Kapatmaya Çalışıyor

HDP’li Kenanoğlu: İktidar siyaseten tıkandığı zaman, başarısızlıklarını örtmek için darbe tartışmalarını sürekli gündemde tutmak istiyor.

 

İktidarın darbe söylemi, meslek örgütlerinin yapısına dair müdahale planı, muhalefetin yönetimindeki belediyelere yönelik engellemeleriyle ilgili HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Evrensel’e değerlendirmelerde bulundu.

HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu, tek adam rejimine karşı demokrasiden yana olan güçlerin, ortak hareket edebilmenin yöntemlerini bulmak zorunda olduğuna işaret etti.

“ÖNERİ SUNMAK VATAN HAİNLİĞİ İLE EŞ DEĞER TUTULUYOR”

 

Koronavirüs salgınının sadece sağlık açısından değil, ekonomik açıdan da toplumlarda yıkıcı etkiler bırakacağını söyleyen Ali Kenanoğlu, “Bu ise iktidar sahiplerinin sarsıcı sonuçlarla karşılaşmasını kaçınılmaz kılacaktır. Türkiye’de tek adam yönetimi karşıtlıkları körükleyerek gidişini geciktirme peşindedir. Bu salgın günlerinde, iktidara bırakın eleştiri yapmayı muhalefet partileri tarafından getirilen öneriler dahi neredeyse vatan hainliği ile eş değer görülmektedir. Belediyeler tarafından süreci rahatlatıcı her türlü adım paralel yönetim gibi gerekçelerle engellenmektedir” ifadelerini kullandı.

“MESLEK ÖRGÜTLERİNİN YANINDA OLACAĞIZ”

 

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanının meslek odalarını hedef almasının yeni bir durum olmadığını hatırlatan Ali Kenanoğlu, müdahaleye tepki göstererek şunları söyledi: “Kamu kurumu niteliğindeki özerk kuruluşlar doğruları söyledikçe, Saray rejimi onları susturmanın yollarını arıyor. Barolar ve tabip odaları başta olmak üzere meslek kuruluşlarının seçim usullerini değiştirerek, demokratik yönetimleri baypas ederek bakanlıklara bağlı bir kamu kuruluşu haline getirmek istiyor. Bu anayasal kuruluşlar; ülkemizin kaynaklarını, şehirlerini, çevresini, doğasını, suyunu, sağlığını, gıdasını, enerjisini, madenlerini, tarımını, bizler adına toplum yararına, kamu yararına korumaya çalıştıkları için rant peşinde koşan iktidar ve yandaşlarının hedefi haline getiriliyorlar. Hukuk, sağlık ve toplumsal yaşamın bütününü ilgilendiren konularda evrensel ve demokratik normlar çerçevesinde hareket etmeye çalışan bu meslek kuruluşları, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır. Onlara yönelik bu susturma girişimlerine karşı mücadelemizi hem Mecliste hem de her alanda sürdürmeye devam edeceğiz.”

KARS BELEDİYESİNE YÖNELİK SALDIRIYA KARŞI DAYANIŞMA

 

Koronavirüs salgınıyla birlikte yerel yönetimlerin öneminin halk ile birebir teması ile bir kez daha ortaya çıktığını söyleyen Kenanoğlu şunları söyledi: “İktidar, başarılı ve etkin dayanışma kampanyalarıyla öne çıkan belediyeleri kendi gücünü kaybetme tehlikesi ile bir görerek sindirmekte zorlandı. Muhalefetin kazandığı büyükşehirlerin görünür hizmetleri iktidarı zorlarken, kayyum atamaları ile hızını alamayan baskıcı yönetim erki Kars Belediyesinin etkili dayanışma kampanyasının halkta karşılık bulması üzerine dikkatlerini oraya çevirerek yeni bir kayyum hazırlığı yapıyor olabilir. İktidar birçok belediyeye hukuksuz biçimde kayyum atayarak, kayyumu bir yönetme biçimi haline getirdi. Kayyum, halkın seçme ve seçilme hakkının gasbedilmesidir. Demokrasiden yana bütün kişi ve kurumları Kars Belediyesine yönelik saldırılara karşı tutum almaya ve sessiz kalmamaya çağırıyoruz.”

Hükümetin baskı ve sindirme politikalarına karşı muhalefetin tutumuna ilişkin Kenanoğlu, “Tabii ki elimizde sihirli bir değnek yok ancak şunu da biliyoruz ki demokrasiden yana olan güçlerin ve tek adam rejimine karşı gelenlerin ortak bir mücadele hattında buluşmasıyla bu tür saldırılar engellenebilecektir. Bunları bir bütün halinde düşününce Türkiye’de artık batıda da doğuda da bütün muhalefet güçleri ortak hareket edebilmenin yöntemlerini bulmak zorundadırlar diyorum” ifadelerini kullandı. (İstanbulEVRENSEL)

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu