ManşetTBMM Faaliyetleri

İnsanlık Suçu Affedilemez!

 

BASINA VE KAMUOYUNA

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas katliamı davasında idam cezası alan ve idam cezasının kalkmasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası bulunan 86 yaşındaki hükümlü Ahmet Turan Kılıç’ın kalan cezasının kaldırılmasına karar vermiştir.

Bilindiği gibi, 2012 yılında o dönemin başbakanı olan Erdoğan, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Sivas Katliamı davasının zaman aşımına uğraması ile bazı sanıklar hakkında davanın düşürülmesini de ‘hayırlı olsun’ sözleriyle değerlendirmişti.

Şu an Türkiye’deki 355 cezaevinde 283 bine yakın mahkûm olduğu bilinmektedir. Cezaevlerinde yoğun hak ihlalleri arasında sağlığa erişim hakkının engellenmesi beraberinde hasta mahpus sayısını giderek artırmaktadır. Ekim 2019 insan hakları raporlarına göre cezaevlerinde 457’si ağır olmak üzere 1334 hasta mahkum bulunmaktadır.

Cezaevinde ağır hasta olduğu halde yanlı adli tıp raporları gerekçe gösterilerek salıverilmeyen, ölüme terkedilen mahkûmlar olduğu bilinmektedir.

Yaşanan bu gerçekliklere rağmen Cumhurbaşkanı’nın Madımak sanığına af çıkarması başta Aleviler olmak üzere tüm demokratik kamuoyunda tepki ile karşılanmış ve vicdanları bir kez daha yaralamıştır.

Madımak sanığına getirilen bu af, diğer mahkûmlara neden uygulanmıyor, bu bir ayrımcılık değil midir, hangi ölçütlere göre hasta mahkûmlar tahliye ediliyor?

Sivas katliamında 33 canımızın yanarak ölmesine sebep olanlar, aradan 28 yıl geçmesine rağmen tam anlamıyla hesap vermemişlerdir. Hukuksuz bir yargılama süreci nedeniyle dava net olarak aydınlatılamamış, davanın arkasındaki sis perdesi kasıtlı ortaya çıkarılmamıştır.

Aranan failler, bilinçli olarak bulunmamış, yurtdışına kaçanlar olduğu gibi sanık avukatların bir kısmı AKP’den Milletvekili olmuştur. 1 numaralı sanık Refah Partisi Belediye Meclis Üyesi Zafer Erçakmak hiçbir zaman yakalanmamış, aranırken bile Sivas’ta yaşamış, askere gitmiş, ehliyet almış ve 2011 yılında ölmüştür.

Katliamdan sorumlu olanlar sürekli kollanmıştır, yaşanan bu son örnek ise hasta mahkûmlar arasındaki ayrımcılığı bir kez daha açıkça gözler önüne sermiştir.

Bu kararı kınıyorum, kabul edilemez buluyorum. Biz Sivas katliamı davasında adalet beklerken, hiç olmazsa ceza alanların mahkûmiyetlerini cezaevinde tamamlamalarını beklerken, Cumhurbaşkanı’nın bu af kararına imza atması ile katillerin aradan yıllar geçmesine rağmen aynı şekilde korunduğu, kollandığı ve ödüllendirildiği iddiamızın geçerli olduğunu bir kez daha ispatlamıştır.

İnsanlık suçu affedilemez, bu katliamın mağduru olan biz Aleviler affetmiyor ve lanetlemeye devam ediyoruz.

Ali KENANOĞLU

HDP İstanbul Milletvekili

akenanoglu

alikenanoglu.net
Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu