ManşetTBMM Faaliyetleri

Yöre Derneklerine Çağrı: Zor Günlerde Köylülerinizin, Hemşehrilerinizin Yanında Olun

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, #GününDakikası’nda Yöre Derneklerinin bu zor günlerde köylülerinin ve hemşehrilerinin yanında olması gereğini hatırlattı.

Konuya ilişkin konuşma metni ve videosu aşağıdadır.


Arkadaşlar merhaba, koronavirüs günlerinde hepimiz evlerde sağlığımıza dikkat ediyoruz ve mümkün olduğu kadarıyla da sokağa çıkmamaya çalışıyoruz.

Ancak bunun yanı sıra sokağa çıkmak zorunda kalan ve çalışmak zorunda kalan evine ekmek götüremeyen insanlarımız da var bunları da biliyoruz. Ve bunlarla dayanışmak için çeşitli yol ve yöntemler deniyoruz.  

Bunlardan bir tanesi de bizim uyguladığımız HDP olarak yapmış olduğumuz “Kardeş Aile Kampanyası” ve bu Kardeş Aile Kampanyasında belirlediğimiz yardıma ihtiyacı olan aileleri kardeş aile edinerek onlara gıda, en azından zorunlu gıda ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlıyoruz. Bu konuda bütün vekil arkadaşlarımız üzerine düşeni yapıyor, partililerimiz üzerine düşeni yapıyor, ailelere daha fazla katkı sunabilmek için kamuoyunun da buna destek vermesini imkanı olanlarında bu kardeş aile kampanyasına katılmasını talep ediyoruz.

Buraya katılacak arkadaşlar bizimle irtibata geçebilirler ve böylelikle evde kalmak zorunda kalan, evde kaldığı için ailesine ekmek götüremeyen, aş götüremeyen insanlara da yardım etmiş oluyoruz.

Sevgili arkadaşlar diğer taraftan da bu süreçlerde önemli bir görevde yöre derneklerine düşüyor, il dernekleri ilçe dernekleri ve köy dernekleri kitle ile en çok bağı olan, evleri birebir tanıyan, kimin ihtiyacı var, kim yardım yapabilir bunları bilen derneklerimizdir.

Bu süreçlerde özellikle evden çıkamadığımız ve insanlarımızın çalışamadığı bu dönemlerde, mutlaka köy dernekleri, il dernekleri, ilçe dernekleri kendi hemşehrilerine yönelik ya da kendi köylerine yoksa da komşu köylere yönelik bu tür yardım kampanyaları düzenlemelidirler.

Ben biliyorum birçok derneğimizin durumu iyi hepsinin az çok mal varlığı var ya da birikmiş paraları var ya da bunları alabileceği toplayabileceği tanıdığı hemşehrileri var böyle zamanlarda birbirimize destek olmamız gerekiyor ve özellikle yöre dernekleri, köy dernekleri bu süreçte aktif rol oynamak durumunda…

Bize gelen mesajlardan görüyoruz kimi il dernekleri kimi ilçe dernekleri ve köy dernekleri bu konuda aktif hale gelmiş durumdalar, yardım kampanyaları düzenliyorlar.

Ancak biz bütün derneklerin bütün hepsinin bu işin içinde olması gerektiğini önemsiyoruz.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu