Araştırma Önergeleri

Kenanoğlu’ndan İstanbul’da hava kirliliğinde yaşanan endişeli artışa ilişkin araştırma önergesi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın son verilerine göre İstanbul’un 8 ilçesinde hava kirliliğinde yaşanan endişeli artışa ilişkin araştırma önergesi verdi. Hava kirliliğinin yarattığı sağlık sorunlarına dikkat çeken Kenanoğlu, İstanbul’daki hava kirliliğine karşı gerekli önemlerin alınması amacıyla Meclis’i göreve çağırdı.

Araştırma önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

 

Türkiye illerinin hava kirliliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından ölçülmektedir.  Son verilere göre İstanbul’daki hava kirliliği insan sağlığını tehdit edecek boyutlara ulaşmıştır. İstanbul’un özellikle Kağıthane, Esenler, Kadıköy, Ümraniye, Başakşehir, Beşiktaş, Mecidiyeköy ve Avcılar‘ında aralarında olduğu 8 ilçesindeki hava kirliliğindeki yüksek artışların insan sağlığı açısından ‘tehlikeli’ etki yaratabileceği uzmanlar tarafından uyarılar ile birlikte açıklanmaktadır. İstanbul’daki hava kirliliğinin sebeplerinin araştırılması ve gerekli önlemlerin alınması için Anayasa’nın 98. ve Meclis İçtüzüğünün 104. ve 105. maddeleri uyarınca Meclis Araştırma sürecinin başlatılması gereğini arz ve teklif ederim.

 

 

 

 

 

GEREKÇE

İstanbul’un birçok ilçesinde hava kirliliği tehlikeli boyutlara ulaşmıştır. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın sitesindeki verilere göre son günlerde 8 ilçede hava kirliliğinde çok yüksek artışlar olduğu görülmektedir. Uzmanlara göre Kağıthane, Esenler, Kadıköy, Ümraniye, Başakşehir, Beşiktaş, Mecidiyeköy ve Avcılar’da görülen yüksek hava kirliliğinin başlıca nedenlerinden birinin trafik yoğunluğu olduğu söylenmektedir.

Kirliliğin yüksek olduğu ilçelerin ortak noktası ise ana yollara yakın olmasıdır. Havası temiz olan ilçelerin ise çoğunlukla rüzgara açık bölgeler olduğu göze çarpmaktadır. Havanın kirli olması trafik yoğunluğu saatlerine göre de değişkenlik göstermektedir. Sabah ve akşam yoğun trafik saatlerinde kirlilik artmaktadır. Kağıthane’de, kirli hava neredeyse gözle görülür durumdayken akşam saatlerinde neredeyse ilçeyi pus kaplamaktadır.

Uluslararası Hava Kirliliği Önleme ve Çevre Koruma Birliği Başkanlığı, dünyada her dakikada 13 kişinin hava kirliliği nedeniyle öldüğünü, çapı 2.5 mikron ve daha küçük partiküllerin bu ölümlerin başlıca nedeni olduğunu, bu partiküllerin başlıca sebebinin trafik yoğunluğundan kaynaklandığını, dolayısıyla bu tür ortamların bundan arındırılması gerektiğini belirtmektedir.

16 milyon nüfusa ve 5 bin 400 kilometrekarelik alana sahip büyük bir metropol olan İstanbul’da 4.5 milyon kadar motorlu aracın 3.2 milyonu otomobillerden oluşmaktadır. Bu otomobillerin yüzde 41’inin dizel araçlardan oluştuğu bilinmektedir. Dizel yakıtın, hava kirliliği ve ölümlere sebep olan bu partiküllerin oluşmasında en önemli sebeplerden biri olduğu uzmanlarca ifade edilmektedir.

Dolayısıyla, insanların daha çok raylı sistemlere yöneltilmesi gerekmektedir. İstanbul’un henüz raylı sistem uzunluğu ihtiyaçların çok altında olduğu bilinmektedir. İstanbul’un ihtiyacı olan 800 kilometrelik bir raylı sistemine karşılık, 230 kilometrelik bir raylı sistem uzunluğu bulunmaktadır. Bunun yeterli olmadığı çok açıktır.

Diğer taraftan, Akademik Solunum Derneği Başkanlığı ise hava kirliliğinin solunum sistemi hastalıkları üzerinde olumsuz etkisi olduğunu, özellikle kronik solunum hastalıkları, astım, koah gibi hastalıklarda hava kirliliğinin önemli bir tetikleyici olduğunu, kış aylarında hava kirliliğinin artması nedeniyle solunum hastalıklarında artış gözlendiğini, hava kirliliğinin akciğer kanseri yapma özelliğinin de bulunduğunu, ayrıca, hava kirliliğinin fazla olduğu günlerde Covid enfeksiyonu kapanların daha şiddetli bir seyir gösterdiği yönünde açıklamaları bulunmaktadır.

Yukarıdaki açıklamalara göre İstanbul’da insan sağlığını son derece olumsuz etkileyen hava kirliliğinin gerçek sebeplerinin araştırılması ve gerekli önlemlerin acilen alınması için araştırma komisyonunun kurulmasını çok önemli ve gerekli görmekteyim.

Kenanoğlu, İstanbul’da hava kirliliğinde yaşanan endişeli artışı Meclis gündemine taşıdı

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu