Soru ÖnergeleriTBMM Faaliyetleri

İSTE’de icralık alacakların ve taşınmazların kaydedilmemesiyle ilgili soru önergesi


HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, 2019 Sayıştay Raporlarına göre; İskenderun Teknik Üniversitesinin(İSTE), takipli alacak haline gelmiş ve icra süreci başlatılmış Üniversite alacakları ile Üniversiteye ait kiralanan taşınmazların elektrik giderlerinin Muhasebe Sistemine kaydedilmediğinin görülmesiyle ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK’a soru önergesi verdi.

Soru önergesi metni aşağıdadır.


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıda belirtilen soruların Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

2019 Sayıştay Raporlarına göre; İskenderun Teknik Üniversitesinin, takipli alacak haline gelmiş ve icra süreci başlatılmış Üniversite alacakları ile Üniversiteye ait kiralanan taşınmazların elektrik giderlerinin Muhasebe Sistemine kaydedilmediği görülmektedir.

Söz konusu raporda, idarenin vadesinde ödenmediğinden dolayı tahsil edilemeyen ve Hukuk Müşavirliğince icra işlemleri başlatılan 1.228,28 TL tutarındaki elektrik bedeli alacağı ve 86.000,00 TL tutarında kafeterya işletmecisinden olan 1 yıllık kira bedeli tazminat alacağının bulunduğu tespit edilmiştir.

Ayrıca Üniversitenin kiraya vermiş olduğu taşınmazlara ilişkin kiracıların 2019 yılı sonu itibariyle ödenmemiş 103.324,90 TL elektrik borcu bulunmaktadır.

Ancak söz konusu alacaklar Gelirlerden Takipli Alacaklar Hesabında ya da Kişilerden alacaklar hesabına kayıt yapılamadığı, dolayısıyla muhasebe sisteminde böyle bir alacağın yer almadığı anlaşılmıştır.

 

Bu bağlamda;

  • Takipli alacak haline gelmiş ve icra süreci başlatılmış alacaklar muhasebe sisteminde neden yer almamaktadır?
  • Kiralanan taşınmazlara ait elektrik alacaklar muhasebe sistemine neden yer almamaktadır?
  • İdarenin elektrik bedeli alacağı ile kafeterya işletmecesinden alacağı kira bedeli neden tahsil edilememektedir?
  • Üniversitenin kiraya vermiş olduğu taşınmazlara ilişkin kiracıların ödenmemiş elektrik borcu neden tahsil edilmemektedir?
  • Söz konusu alacaklar, gelirlerden takipli alacaklar hesabına ya da kişilerden alacaklar hesabına neden kayıt yapılamamıştır?
  • Muhasebe kayıtlarının yanlış tutulmasına sebep olan yetkililer hakkında bir işlem yapılacak mıdır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu