KonuşmalarTBMM Faaliyetleri

Su kaynaklarımızın Katar’a satılması bizi rahatsız ediyor!

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, AKP’nin son 10 yıl içerisinde Katar’a sattıklarını ve 26 Kasım 2020 tarihinde Katar ile yapılan 10 ayrı anlaşmayı TBMM Genel Kurulu’nda gündeme getirdi. Kenanoğlu, konuşmasında Katar’a satılan her şeyin Cumhurbaşkanlığı gözetiminde, denetiminde ve garantörlüğünde, kamuoyundan gizlenerek yapıldığını belirterek yapılan anlaşmaların niteliğinin ve niceliğinin açıklanması gerektiğini söyledi. AKP’li vekillerin bunlar sizi neden rahatsız ediyor? sorusuna ise Kenanoğlu, “Su kaynaklarımızın Katar’a satılması bizi rahatsız ediyor!” diyerek cevap verdi.

Konuşma tutanak metni aşağıda yer almaktadır.


HDP GRUBU ADINA ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.

Tabii, ben size iktidarın on yıllık bir Katar aşkından bahsedeceğim. Bu on yıl içerisinde neler verildi, neler satıldı? Memorial Sağlık Grubunun yüzde 40 hissesi, “English Home”un yüzde 40’ı, Alternatif Bank, BMC’nin yüzde 49’u, Finansbank’ın tamamı, Digitürk, Boyner… (AK PARTİ sıralarından gürültüler) Türkiye’nin en pahalı yalısı, Trabzon’daki arsalar, Ege Portföy ki İsviçre Sigortayı da kapsıyor, Banvit Tavuk, oteller var ve Kanal İstanbul’un tabii, ne kadarı satıldı, onu bilmiyoruz, bir de hediye uçak var.

Şimdi, diyorlar ki “Bunlar özel şirket.” Şimdi, bunların tamamı da bu son on maddedeki satış anlaşmasında da Cumhurbaşkanlığı gözetiminde, denetiminde ve garantörlüğünde yapılıyor bu satışlar yani özel şirketlerle doğrudan bir ilişki yok, doğrudan Cumhurbaşkanı organizasyonuyla yapılan satışlar bunların hepsi.

Şimdi, son on anlaşmada önemli şeyler var: Tabii, Borsa İstanbul’un yüzde 10’nu var, İstinye Park AVM var, Haliç Altın Boynuz var, proje var, Ortadoğu Antalya Liman Projesi var ve bir tane var Su Yönetimi Anlaşması var, bakın Su Yönetimi Anlaşması. Esas sorun burada, bu su yönetimi anlaşması nedir? Yani, biz Katar’a suların neyini satıyoruz? Su kaynaklarımızı mı veriyoruz neyi veriyoruz Katar’a? Burası kamuoyuna açıklanmıyor, burası gizli tutuluyor. Esasında bunların açıklanması gerekiyor yani bu su anlaşması son derece stratejik bir durumdur. Türkiye’nin bu konudaki su sorunu yaşayan ülkeler içerisinde olduğunu biliyoruz Katar’ın da denizlerden su elde ettiğini biliyoruz. HES’lerle zaten su kaynaklarımız başka bir şeye dönüştürüldü şimdi bu su anlaşmasıyla, su yönetim anlaşmasıyla ne yapılmak isteniyor bunun açıklanması gerekiyor. (AK PARTİ sıralarından “Rahatsız mı etti!” sesi) Tabii ki rahatsız ediyor, bu ülkenin bir yurttaşı olarak su kaynaklarının Katar’a satılması bizi rahatsız ediyor arkadaş.

Katar’la yapılan ticari anlaşmanın niteliği ve niceliği kamuoyuna açıklanmalıdır. Borsa İstanbul ne kadara satıldı? Sözleşme detayları nelerdir? Neden Katar’a doğrudan satış yapıldı, başka talipli var mıydı? Orta Doğu’da birçok ülkenin ambargo uyguladığı Katar’a yönelik bu denli sıkı ekonomik ilişkilerin gerçekleştirilmesinin dış politikaya etkisi nedir? Bunlar göz ardı edilmeden mi yapılıyor? Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye yönelik ambargosunun Katar’la olan ilişkilerinde ki etkisi nedir?

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN – Tamamlayın sözlerinizi.

ALİ KENANOĞLU (Devamla) – Diğer taraftan, Varlık Fonu bir aile şirketidir. Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi, tek adam Türkiye’nin yüzyıllık birikimini kimseye hesap vermeden satmaktadır. Bu sistem var oldukça; yoksullaşma, mülksüzleşme ve dışa bağımlılık artacaktır. Varlık Fonu adı altında-Sayıştay başta olmak üzere- her türlü denetimden uzak bir sistemle bütün bu satışlar yapılmaktadır.

Şimdi, biz şunu söylüyoruz: Mutlaka ve mutlaka demokrasi güçleriyle birlikte bu ülkeyi biz yöneteceğiz ve en başta da bu Varlık Fonu’nu kapatacağız, bu ülkeyi bu beladan kurtaracağız. (HDP sıralarından alkışlar)

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu