Soru ÖnergeleriTBMM Faaliyetleri

Kaz Dağları’nda siyanürle altın arayan Alamos Gold şirketinin alandan çekilme sürecine yönelik soru önergesi

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Kaz Dağları’nda siyanürle altın arayarak on binlerce ağacın kesilmesine yol açan Kanada merkezli Alamos Gold şirketinin ruhsatının yenilenmediği ve Kirazlı projesindeki tüm inşaat faaliyetlerini askıya aldığını açıklanması üzerine; Alamos Gold şirketinin alandan çekilme süreci ile ilgili olarak yanıtlanması istemiyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih DÖNMEZ’e soru önergesi verdi.

Soru önergesi metni aşağıdadır.


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıda belirtilen soruların Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih DÖNMEZ tarafından anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Geçen sene Ekim ayında Kaz Dağları’nda siyanürle altın arayarak on binlerce ağacın kesilmesine yol açan Kanada merkezli Alamos Gold şirketinin sona eren ruhsatının yenilenmediği açıklanmıştır. Şirket, resmi internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada Kirazlı projesindeki tüm inşaat faaliyetlerini askıya aldığını duyurmuştur.

Kaz dağlarında 350 bin ağacı katleden, 13 Ekim 2019’dan beri ruhsatsız bir şekilde alanda varlığını sürdüren Alamos Gold’un, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ile yaptığı protokol üzerine alandan çekileceği kamuoyuna yansımıştır.

Kaz dağlarında ruhsat süresi yenilenmeyen söz konusu şirketin, sahayı teslim alırken taahhüt ettiği koşulları yerine getirmeden sahayı teslim edeceği söylenmektedir. Maden sahasının eski halini alması ise yıllar alacak bir süreç. Alamos Gold uluslararası tahkim yasası gereği tazminat alarak sahayı terk edeceği açıklanmıştır.

Maden sahasındaki şantiye binaları ve iş makinelerinin tamamının saha içindeki şekliyle teslimatının yapılması akıllara sahaya yakın yerlerde bulunan Koza Madencilik veya Cengiz İnşaat’a devredileceği kaygılarını da artırmıştır.

Bu bağlamda;

1- Şirketin tesisleri ve iş makineleri neden hala alanda durmaktadır?

2- Rehabilite çalışmalarına geçilecek midir? Geçilecekse nasıl bir planlama yapılmaktadır?

3- Geçen yıldan bu yana alanı işgal eden bu şirket hakkında herhangi bir yaptırım uygulanmayacak mıdır?

4- Alamos Gold ile yapılan protokolün içeriği nedir?

5- Alamos Gold’a neden tazminat ödenecektir? Tazminat miktarı ne kadardır?

6- Alamos Gold’un çevreye bıraktığı tahribat ve zarar şirketten tazmin edilmeyecek midir?

7- Bu alan başka bir şirkete devredilecek midir?

 

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu