Basın ToplantılarıTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu, Meclis’te Alevi kurumlarının ortak taleplerini açıkladı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Alevi kurumlarının ortak taleplerine ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Kenanoğlu, yıllarca içerisinde yer aldığı Alevi hak mücadelesinin, Alevi toplumunun ve Alevi kurumlarının Meclis’teki sesi olmayı hedeflediklerini belirtiği basın toplantısında Alevi toplumunun sorunlarını ve Alevi kurumlarının ortak taleplerini kamuoyuyla paylaştı.

Kenanoğlu, basın toplantısında şunları ifade etti;


“İstanbul Anadolu yakasında bulunan 41 Alevi kurumu tarafından ortaklaşılan ve kamuoyu ile paylaşılan talepler, Alevi toplumunu temsil eden kurumların ortak talepleridir. Biz de Milletvekili olarak parlamentodaki kürsüleri Alevi toplumunun ve o toplumun temsilcileri olan Alevi kurumlarının sesi haline getirmeye çalışıyoruz. Bu kapsamda Alevi toplumundan gelen sorun, talep ve önerileri meclis kürsülerinden dile getirerek kamuoyu ile paylaşılmasını sağlıyoruz.

Son aylarda İçişleri Bakanlığı danışmanının Cemevlerini dolaşarak Alevi toplumunun taleplerini toplamaya çalıştığını biliyoruz. Bu hükümet ki yedi ana ve birçok bölge çalıştayları yaparak Alevi toplumunun ve Cemevlerinin her türlü sorununu not etmiş ve raporlamış bir hükümettir.

Buna rağmen, Cemevlerini dolaşıp yeniden talep toplamalarını oldukça ilginç bulurken niyetin de aslında Alevilerin temel taleplerini çözmek değil sadece boya badana tuğla çimento eksiğini sormak olduğunu görüyoruz.

Bunun üzerine bir araya gelen Alevi kurumları taleplerini bir kez daha ortaklaşarak kamuoyu ile paylaşmışlardır.

Cemevlerine yardım etmek isteyenler öncelikle AİHM kararlarını uygulayıp Cemevlerine ibadethane statüsü vermeli ve bunun için gerekli kanun değişikliklerini yapmalıdır.

Cemevlerinin, yasal ibadethane statüsü olamadığı için Belediye Başkanlarının tahakkümü altında kaldıklarını görmekteyiz. En son Isparta Cemevi açılışında AKP’li Isparta Belediye Başkanı, Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan’ın Diyanet işleri eleştirisine tahammül edemeyip “burayı ben yaptım, buranın betonunu ben döktüm” diyerek kendisini Cemevinin sahibi olarak gördüğünü ortaya koymuştur.

Isparta Belediye başkanı, bu küstahlığı bu hadsiz cesareti Cemevlerinin yasal olarak ibadethane statüsü olmadığından almakta ve Alevilerin de vergileriyle oluşan bütçeden yaptığı harcamayı sanki kendi babasının parasını harcıyormuş gibi davranmaktadır.

Bu ve benzeri olaylar karşısında Alevi toplumu ve kurumları bir araya gelerek şu talepleri tekraren dile getirmektedir;

 1. Cemevlerimiz ibadethanemizdir. Bu konuda yasal düzenlemelerin yapılmasını talep ediyoruz.
 2. AİHM Kararları uygulanmalıdır.
 3. Yargıtay 3.Hukuk Dairesi kararları uygulanmalıdır.
 4. Eşit yurttaşlık temelinde maddi manevi hak ve taleplerimiz karşılanmalıdır.
 5. Devlet zorunlu Din Dersleri adı altında verdiği eğitimle asimilasyon politikalarından ve Alevi köylerine cami yapma politikasından vazgeçmelidir.
 6. Kamuda personel alımlarında ayrımcılık yapılmamalı, liyakate göre işlem yapılmalıdır.
 7. Devlet tüm inançlara eşit mesafede durmalı, inançları ve inanç merkezlerini tarif etmemelidir.
 8. Birçoğu devletin elinde veya başka kimselerce işgal altında bulunan, başta Hacı Bektaş Veli Dergahı olmak üzere Vakıflar Genel Müdürlüğünün elindeki tüm Alevi inanç merkezleri olan Şahkulu, Karacaahmet, Eriklibaba, Garip Dede vb. Alevi Bektaşi Dergahları Alevi kurumlarına verilmelidir.
 9. Devlet televizyonlarında Alevi inançlarına yer verilmelidir.
 10. Alevilere yönelik her türlü ayrımcı tutumlar ortadan kaldırılmalı, ayrımcılık yapanlara karşı caydırıcı yaptırımlar uygulanmalıdır. Ötekileştirilen tüm diğer gruplarla birlikte Alevileri de hedef alan nefret söylemleri, nefret suçları kapsamına alınmalıdır.
 11. Alevilerin kutsal mekanlarına yönelik yağmaya son verilmelidir. Munzur Baba, Abdal Musa, Keçeci Baba ve Alevilerce kutsal sayılan ziyaretgahların bulunduğu mekanlarda maden, taşocağı veya termik santral yapılmasına müsaade eden yapım ruhsatları iptal edilmelidir.

Bu talepler,  sadece bunu açıklayan 41 Alevi kurumunun talebi değil, tüm Alevi kurumlarının, demokratik ve Laik bir ülke arzu eden tüm toplumun talepleridir.

Biz, bu taleplerin yerine getirilmesi için Pazartesi günü Cemevlerinin statüsü ile ilgili Meclis Başkanlığına bir kanun teklifi vereceğiz ve tüm bu taleplerin takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Saygı ve sevgiyle…

Ali Kenanoğlu


akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu