KonuşmalarTBMM Faaliyetleri

Meclis’te Ana Fatma Ziyareti tartışması: Hadsizliğin ta kendisidir

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda yaşanan Ana Fatma Ziyareti tartışmasına ilişkin “hadsizliğin ta kendisidir” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’un Dersim’de Munzur Vadisi’nde bulunan Ana Fatma Cemevi önüne adının yazılı olduğu tabela asılması TBMM Genel Kurul’da tartışmalara neden oldu. CHPli Erol’un HDP ve HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü’ye yönelik sözlerine HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul ve HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu yanıt verdi.

Konuşma tutanak metni ve videosu aşağıda yer almaktadır.


Dönem: 27 Yasama Yılı: 5 Tarih: 2.11.2021 Birleşim: 13 Ham Tutanak Sayfası: 184

Konuşmacı: ALİ KENANOĞLU Seçim Çevresi: İSTANBUL

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, şimdi, bahsedilen “tweet” ve itiraz edilen konu kürsüden manipüle edilmiş bir konudur çünkü Sayın Alican Önlü’nün ve Alevi kamuoyunun -sadece Alican Önlü değil- hem Dersim’deki Alevi kurumları hem Türkiye’deki Alevi kurumları bu durum karşısında tepki göstermiştir. Tepki gösterilen mesele şudur: Yani orası sonradan yapılan bir cemevi, sonradan yapılan bir ibadet yeri, merkezi de değildir ki siz yaptırıp oraya hizmet ettiğiniz için adınızı yazdırasınız. Orası kadimden beri o topraklarda o insanların inanç, ibadet merkezi olarak kullandıkları doğal bir ibadet yeridir. Buradan kaynaklı olarak siz insani olarak bir hayır yapıyorsanız da bunu yapabilirsiniz ama hayır yaptığınız yere isminizi yazmanız, oraya tabela asmanız hadsizliğin ta kendisidir.

GÜRSEL EROL (Elâzığ) – Yanlıştır, yanlıştır.

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Dolayısıyla, arkadaşımızın yaptığı hadsizlik meselesi değildir; tam tersine, sizin yapmış olduğunuz inanca uygun olmayan ve bütün Alevi kamuoyu tarafından da tepkiyle karşılanan bir durumu gündeme getirmiştir.

GÜRSEL EROL (Elâzığ) – Değil, değil. O paylaşımların altındaki yorumları okursanız, anlarsınız.

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Aynen öyledir. Dolayısıyla, Alican Önlü’ye de HDP Grubuna da Alevi inancının temel değerlerine saygı duyan ve bu konuda mücadele eden bir partinin milletvekiline de bu söyleminizi asla onaylamadığımızı ve esas hadsizliği sizin yapmış olduğunu ifade ediyor, söylemlerinizin tamamını size iade ediyoruz.


akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu