ManşetTBMM Faaliyetleri

Demokrasi Güçleriyle Birlikte Bu Karanlık Günlere Son Vereceğiz

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, son günlerde özellikle iktidar karşıtı haber yapan muhalif gazeteciler ile seçilmiş yöneticilerin tutuklanması ve siyasi baskıların giderek artması nedeniyle Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşma ile Türkiye’nin demokrasiden yana olan bütün güçleriyle birlikte bu ablukayı yıkacaklarını ve bu karanlık günlere son vereceklerini belirtti.

Konuya ilişkin Tutanak metni ve konuşma videosu aşağıdadır.


ALİ KENANOĞLU (İstanbul) –

Önce, Alptekin Dursunoğlu; sonra OdaTV’den Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan ve Hülya Kılınç cezaevine kondular.

Aynı hafta içerisinde Yeni Yaşam gazetesinden Ferhat Çelik ve Aydın Keser ile Yeniçağ gazetesinden Murat Ağırel de tutuklanmıştır.

Kamuoyunda pelikan grubu olarak bilinen tetikçi bir anlayışın hedef göstermesi sonucunda muhalif haber yapan gazetecilerin susturulmaya başlandığı bir atmosfer sarmalındayız.

Daha dün, hayatını yaşama adamış, onurlu barış insanı, Diyarbakır halkının iradesi Selçuk Mızraklı dokuz buçuk yıl cezaya çarptırıldı.

Gezi Parkı soruşturmalarında hakkında tahliye ve beraat kararı verilmesine rağmen, siyasi iktidarın kararıyla tahliye edilmeyen Osman Kavala, bu kez de casusluk suçlamasıyla karşı karşıyadır.

Yine, Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel’in, on dört, on beş yıllık cezalara çarptırılarak tutukluluklarının devamına karar verilmiştir.

İktidar, kendinden yana olmayan hiç kimseye yaşam hakkı tanımamayı kendine yol edinmiştir.

Biz, Türkiye’nin demokrasiden yana olan bütün güçleriyle birlikte bu ablukayı yıkacağız, bu karanlık günlere son vereceğiz; bu da böyle biline.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu