ManşetTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu, Kilyos’ta Arazi Sahipleri Arasında Tansu Çiller’in Oğlunun da bulunduğu Sit Alanının İmar Değişikliğini Meclis’e Taşıdı

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, İstanbul Kilyos’ta, Karadeniz kıyısında 3. derece doğal sit alanında kalan yaklaşık 30 bin metrekarelik arazinin imar planlarının değiştirilerek inşaat alanının 5 katına çıkarılması ve otel yapımına izin verilmesinin nedeninin, arazi sahipleri arasında eski Başbakanlardan Tansu Çiller’in oğlu Berk Uçaran Çiller’in olmasının bu kararda etkili olup olmadığı ile ilgili yanıtlanması istemiyle Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM’a soru önergesi verdi.

Soru önergesi metni aşağıdadır.  


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA 

 

Aşağıda belirtilen soruların Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM tarafından anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

      

İstanbul Kilyos’ta, Karadeniz kıyısında 3. derece doğal sit alanında kalan 29 bin 768 metrekarelik arazinin imar planlarının değiştirilerek Bakanlığınızca askıya çıkarıldığı kamuoyuna yansımıştır.

Bakanlığınız tarafından, sit alanında bulunan 30 bin metrekarelik arazinin imarının değiştirilip inşaat hakkının 5 kat artırıldığı anlaşılmaktadır. İşin en ilginç boyutu ise arazinin şirket yönetim kurulu üyeleri arasında eski Başbakan Tansu Çiller’in oğlu Berk’in de bulunmasıdır.

Bu durumu açıkçası kişiye özel torpilli bir düzenleme olarak tanımlamak mümkündür.

Konut alanı olarak belirlenmiş parsel, otel yapılacak şekilde düzenlenmiş, 4 bin 586 metrekarelik inşaat alanı, yaklaşık 5 kat arttırılarak 24 bin metrekareye çıkarılmıştır.

Düşük yoğunluklu konut alanından çıkarılarak “Turizm tesis alanı” ilan edilen arazi, imar planı raporunda yer alan bilgilere göre Marsan Marmara Holding A.Ş.’ye ait olduğu söylenmektedir.

İTO kayıtlarına göre de şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Yılancıoğlu, yönetim kurulu üyelerinden biri eski başbakanlardan Tansu Çiller’in oğlu Berk Uçuran Çiller, diğeri de Adem Yelkendir.

Anlaşılan o ki; Turizm imarı alan şirketin yöneticilerinden Berk Uçuran Çiller, otelcilik işine girecektir.

Plan raporuna göre tamamı 3. derece doğal sit alanı sınırları içerisinde kalan parsel daha önce “düşük yoğunluklu konut, park, yol” alanı olarak belirlenmiştir.

Bu koşullara göre konut için ayrılan 22 bin 931 metrekarelik alanda 4 bin 586 metrekarelik inşaat yapılması mümkündür. Bakanlık tarafından yapılan plan değişikliği ile alanın turizm potansiyeli ve ülkenin turizm sektörüne sağlayacağı faydalar göz önüne alınarak, “konut” fonksiyonu için ayrılan arazi ‘turizm tesisleri alanı’na alınmıştır.

Bu yeni imar değişikliği ile söz konusu parsele otel, motel ve pansiyon yapılabilecektir. Yeni yapılanma koşulları da arttırılarak parselin 22 bin 902 metrekarelik bölümüne bodrum kat ile birlikte 24 bin metrekare otel inşaatı yapılabilecek hale getirilmiştir.

Konuyla ilgili görüşü sorulan kamu kurumlarından olan İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı tarafından yapılan değerlendirmede ise turizm fonksiyonunun çevre yapılaşma koşulları ile uyumlu olmadığı, inşaat alanının 5 kat arttırıldığı, imar yollarının genişliğinin 10 metreden 7 metreye indirildiği belirtilmektedir.

Yapı yoğunluğunu arttıran plan değişikliğinin ulaşım sistemine de ek yük getireceği kaydedilerek planın bu hususlar doğrultusunda revize edilmesi istenmiştir.

Bu bağlamda:

  1. Sit alanında bulunan 30 bin metrekarelik arazinin inşaat hakkının 5 kat artırılmasının gerekçesi nedir?
  2. Arazinin sahibi şirket yönetiminde Tansu Çiller’in oğlu Berk Uçuran Çiller’in olmasının alınan kararda etkisi var mıdır?
  3. Turizm fonksiyonun çevre yapılaşma koşulları ile uyumlu olmadığı halde bu ayrıcalıklı imar izni neye göre verilmektedir?
  4. Yapı yoğunluğunu artıran bu plan değişikliğinin, imar yollarının genişliğinin de düşürülmesi ile birlikte zaten sorunlu olan İstanbul trafiğinin ulaşıma ek yük getireceği neden göz ardı edilmektedir?
  5. Kamuoyunda kişiye özel torpilli düzenleme olarak görülen bu düzenlemeyi iptal etmeyi düşünüyor musunuz?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu