Konuşmalar

Diyanet’in İslamı, Muaviye’nin Yezit’in İslamıdır

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan ve AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan genel kurul görüşmeleri sırasında söz alarak katledilişinin yıldönümünde Hz. Hüseyin’i andılar. Grup başkanvekilleri, konuşmaları sırasında, Yezit’i de lanetlediler.

Bu konuşmaların ardından kürsüye çıkan HDP’li Kenanoğlu ise, Kerbela’da Yezit tarafından katledilişinin 1339.yıldönümünde Hz. Hüseyin’i anarken, siyasal İslam’ın günümüzdeki temsilcilerinin Yezit anlayışını devam ettirdiklerini ifade etti. Kenanoğlu, İYİ Partili ve AKP’li grup başkanvekillerinin lanetledikleri Yezit’in savunduğu İslam’ın Diyanet’in de halihazırda savunduğu ve uyguladığı İslam olduğunu söylerek ortaya çıkan tablodaki çelişkiye dikkat çekti.

10 Ekim 680, aynı zamanda Hazreti Hüseyin’in Kerbela’da katledildiği bir gün. Hazreti Hüseyin’i katleden zihniyet siyasal İslamcıların atası olan Muaviye ve Muaviye’nin sistemini yürüten oğlu Yezit’tir. Bir kere bunu çok net bir tanımlayalım, yani Yezit’in kim olduğunu bilelim. Yezit, aynı zamanda, bir İslam halifesidir; bunu da bilelim. Yani “Yezit’e lanet” derken kimi lanetlediğimizi de bilelim. Hazreti Hüseyin Kerbela’da Muaviye İslamı’nı reddetmiş birisidir ve orada çok meşhur bir sözü vardır. Atasının İslam’ını, babasının, dedesinin İslam’ını değiştirenlere, onu siyasallaştırıp bir yönetim tarzı olarak ortaya koyanlara karşı o İslam’la vedalaşmak gerektiğini söyleyen, Muaviye İslam’ını o anlamıyla reddeden birisidir. Muaviye İslam’ı şu anda Diyanetin İslam’ıdır. Diyanetin sahiplendiği, uyguladığı İslam Muaviye İslam’ıdır; bunun adını da çok net koyalım.”

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu