Haberler

Kenanoğlu: “Aleviler, ‘Biz Aleviler’in kanı elinde olanlara asla oy vermeyeceğiz’ demeli” – VİDEO

PİRHA: CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun bir ihtimal cumhurbaşkanı adaylığına ilişkin ‘Alevi’ kimliği üzerinden yaşanan tartışmalara değinen HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Alevi kamuoyunun konuyu yanlış bir yerden tartıştığını belirtti. Kenanoğlu, “Alevi kurumları seçimlerden önce nasıl bir cumhurbaşkanı adayı istediğini açıklasın. O zaman kimse “Aleviler aday olur mu olmaz mı?” tartışması değil; “Katilden aday olur mu?” tartışmasının içerisine bir şekilde sokmuş oluruz toplumu” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, CAN TV’de yayımlanan “CAN’dan Bakış” programında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun olası cumhurbaşkanı adaylığının Alevi kimliği dolayısıyla gelişen tartışmalarına değindi.

Alevi cumhurbaşkanı tartışmalarında Alevi kamuoyunun yanlışı olduğunu savunan Kenanoğlu, “Alevi kurumları seçimlerden önce nasıl bir cumhurbaşkanı adayı istediğini açıklasın. Taleplerini kabul etmeyen cumhurbaşkanı adayına oy vermeyeceklerini belirtsin. O zaman kimse “Aleviler aday olur mu olmaz mı?” tartışması değil; “Katilden aday olur mu? Katliamı övenden aday olur mu? Alevileri yok sayandan, Alevilere nefret kusandan cumhurbaşkanı olur mu olmaz mı?” tartışmasının içerisine bir şekilde sokmuş oluruz toplumu. Bence yapılması gereken budur” diye konuştu.

“Alevi kamuoyu yanlış bir yerden tartışıyor”

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisinin aday olup, olmayacağı ya da neye göre aday belirleneceği konusu kendi partisinin öncelikli meselesidir. Oluşturdukları ittifakın kararıdır” diyen Kenanoğlu, Alevi kamuoyunun konuyu yanlış bir noktadan tartıştığını kaydetti. Kenanoğlu şöyle konuştu:

Ama bir insanın Alevi kimliğinden kaynaklı olarak ya da Kürt veya cinsiyet kimliğinden kaynaklı olarak siyaset yapma, aday olma hakkını engellemek, olumsuz görüş belirtmek, bunun bir problem olduğunu ifade etmek o insanların siyasi haklarına karşı gasptır. Bu CHP’de çok yapılıyor. CHP’nin tabanı, oy verenlerinin büyük çoğunluğu Alevi olduğu halde listelerde seçilme mevzusuna gelindiğinde “Çok Alevi oldu. Alevi partisine döndü” deniliyor. Seçen Alevi, seçilen Alevi olduğunda sorun oluyor.

Alevi kurumları İYİ Partili Halil İbrahim Oral ile TİP’li Ahmet Şık’ın açıklamasından sonra açıklamalar yaptı. Ama ben bunu beklerdim hala da bekliyorum. Şöyle bir açıklama yapsınlar: “Biz Alevilerin kanı elinde olanlara asla oy vermeyeceğiz. Böyle bir cumhurbaşkanı adayı görmek istemiyoruz. Cemevlerimizi ibadethane olarak kabul etmeyen, yasal statü vermeyi reddeden cumhurbaşkanı adayı görmek istemiyoruz. Asla da oy vermeyeceğiz. Zorunlu din derslerini kaldırmayı kabul etmeyen bir cumhurbaşkanı istemiyoruz. Aday gösterilirse de oy vermeyeceğiz.” Bunu demesi gerekir Alevi kurumlarının. Kemal Kılıçdaroğlu’na sahip çıkmak adına bir yerin payandası, bir tartışmanın malzemesi olmak yerine kendi sözünü söylemesi gerekir Alevi kamuoyunun. Yanlış bir yerden tartışılıyor. Bir kere de şöyle tartışılsın: “Çorum, Sivas, Madımak katliamlarını lanetlemeyenden cumhurbaşkanı adayı olur mu?” Tartışılabiliyor mu? Tartıştırmıyor çünkü Alevi kamuoyu bunu.

“Katilden Cumhurbaşkanı adayı olur mu?”

Kenanoğlu, Alevi kurumlarının nasıl bir cumhurbaşkanı adayı istediğini seçimlerden önce açıklaması gerektiğini vurgularken; “Alevi kurumlarının yıllardır oluşturduğu temel demokratik talepleri var. Bu talepleri sıralayıp, “Biz böyle bir cumhurbaşkanı istiyoruz” desinler. Cumhurbaşkanı adayı bütün bu talepleri kabul ettiğini beyan etsin. İmzalamıyor mu? O zaman çıkarsın Alevi kamuoyuna dersin ki; “3 tane cumhurbaşkanı adayı var. Üçüne de gittim ve demokratik taleplerimizi içeren beyannamemizi sundum. Bunlardan şu ikisi imzalamadı. Şu kişi imzaladı. Biz onu destekliyoruz.” Diyebiliyor mu Alevi kurumları? Söyleyebilecekler mi? Yok. Bunu diyemeyecekler. Çünkü ben bunu çok öncesinden önerdim ama bugüne kadar yapılmadı. Umarım ben yanılırım ve önümüzdeki seçimlerde böyle bir şey yapılır. O zaman kimse “Aleviler aday olur mu olmaz mı?” tartışması değil; “Katilden aday olur mu? Katliamı övenden aday olur mu? Alevileri yok sayandan, Alevilere nefret kusandan cumhurbaşkanı olur mu olmaz mı?” tartışmasının içerisine bir şekilde sokmuş oluruz toplumu. Bence yapılması gereken budur” ifadelerini kullandı.

PİRHA / İSTANBUL

Kaynak: PİRHA

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu