AdıyamanManşetTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu, Adıyaman’da Dağ Keçilerinin Öldürülmesini Meclis Gündemine taşıdı

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Adıyaman’a gelen iki yabancının dağ keçilerini öldürmesi üzerine, yaban hayatına ve yaşam hakkına aykırı olan avcılığın da av turizminin de yasaklanması gerektiğini belirterek, yanıtlanması istemiyle Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’ye soru önergesi verdi.

Soru önergesi metni aşağıdadır.


 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

  

Aşağıda belirtilen soruların Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir PAKDEMİRLİ tarafından anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

                                                                                                                

 

 

 

Kamuoyuna yansıyan haberlere göre, 2020-2021 av turizmi kapsamında Adıyaman’a gelen Emieblcek Harris, Sincik Devlet Avlağında avlanmıştır. Harris, 11 yaşında ve 130 santimetre boynuz uzunluğuna sahip keçiyi öldürürken, eşi Michael Shaun Harris ise Akdağ Devlet avlağında 9 yaşındaki 118 santimetre boynuz uzunluğundaki keçiyi öldürmüştür.

Söz konusu avın Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından yapılan ihaleyle Harris’e verildiği, avcıların öldürdüğü 130 santimetre boynuz uzunluğu olan dağ keçicisine ait deri ve boynuzu alıp, kentten ayrıldığı belirtilmektedir.

Hayvan Hakları İzleme Komitesine göre, avcılar tarafından her yıl yüzbinlerce hayvanın öldürüldüğü rapor edilmektedir.

Bakanlığınızdan bilgi edinme yoluyla elde edilen bilgilere göre, öldürülen hayvanların Avlak Yönetimi Bilgi Sistemi’ne (AVBİS) avcılar tarafından sağlıklı bir şekilde girilmediğinden, 2018-2019 av sezonunda öldürülen yaban hayvanı sayısının kayıt altına alınamadığı anlaşılmaktadır.

Yine Bakanlığınız verilerine göre, Türkiye’de 2018 yılı sonu itibarıyla 275 bin 697 kayıtlı avcı bulunurken, bu şahısların 219 bin 492’si aktif olarak avlandığı belirtilmektedir.

Bu durumda, avcılar tarafından öldürülen hayvanların aktif avcı sayısı düşünüldüğünde sadece bir sene için yüz binlerle ifade edilebilmesi mümkündür.

Yerli avcıların haricinde, yurt dışından gelen avcılar da Türkiye’de avlanmaktadır. 2018’de yapılan “av turizmi” kapsamında, bin 26 yabancı uyruklu avcı Türkiye’ye gelerek avlanmış ve yaban keçisi, yaban domuzu, çengel boynuzlu dağ keçisi, karaca, kızıl geyik, Anadolu yaban koyunu ve ceylan olmak üzere 2 bin 546 yaban hayvan öldürülmüştür.

İhale yoluyla ile yaban hayvanlarının öldürülmesi yaban hayatına ve yaşam hakkına aykırıdır. Gerek yaban keçileri gerekse çengel boynuzlu dağ keçileri Bern Sözleşmesine göre koruma altında olan türlerdir.

Bakanlık verileri dahi, avcılığın ne kadar büyük bir katliama sebep olduğunun resmi delili niteliğindedir. Avcıların keyfi için yüz binlerce yaban hayvanı, korkunç şekillerde öldürülmekte, hatta avcılıkta birçok yöntemin yasak olmasına rağmen yaban hayvanlarının işkence ile öldürüldükleri izleme komitesi raporlarına yansımaktadır. Avcılık bir cinayettir, savunmasız hayvanların canını alan bir insan hobisi olarak karşımıza çıkan ve bakanlık için de kanlı bir gelir kapısı olan avcılık da av turizmi de derhal yasaklanmalıdır.

Bütün bunlara göre;

  1. Adıyaman’da öldürülen dağ keçileri yabancı avcılara kaç liraya ihale edilmiştir?
  2. 2019 yılı içerisinde ihale ile bedeli karşılığında avlanarak öldürülen hayvan sayısı kaçtır?
  3. Son kayıtlarınıza göre Türkiye’de kaç kayıtlı avcı bulunmaktadır?
  4. Avcılığın yasaklanması hakkında Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu