Röportajlar

Kenanoğlu: Diyanet’in Hacıbektaş programı açık bir provokasyondur, derhal iptal edilmelidir!

PİRHA: HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Nevşehir Müftülüğü’nün, Hacı Bektaş’ta planladığı etkinliğe tepki göstererek, derhal iptal etmesi için çağrı yaptı. Kenanoğlu, “Alevilere yönelik açık bir meydan okuma ve provokasyondur. Diyanet İşleri Başkanlığı bir bütün olarak Aleviliği yok saymaktadır. Etkinliği iptal etmelidir. Aksi takdirde Alevi kurumları demokratik olarak orayı Diyanet’e dar etmeli” dedi.

Nevşehir Müftülüğü’nün, Hacı Bektaş Veli anma törenlerine Diyanet İşleri Başkanının da yer alacağı bir program ile katılacağının açıklamasına yönelik tepkiler sürüyor.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu da Nevşehir Müftülüğü tarafından 18 Ağustos günü planlanan “camii açma, mevlid okuma ve hatim” programına ilişkin PİRHA’ya açıklamalarda bulundu.

“Alevilere açık bir meydan okuma ve provakasyondur”

Düzenlenmek istenen etkinliği, “Alevilere yönelik bir meydan okuma ve provokasyon” olarak değerlendiren Kenanoğlu, “Alevilerin piri olan, Serçeşme olarak ifade ettikleri Hacı Bektaş Veli’yi anma etkinlikleri içerisinde böyle bir programın yapılıyor olması çok dikkat çekici. Alevi kurumları ilk olarak yaptığı açıklamalarda bunun bir provokasyon ve Alevilere yönelik bir meydan okuma olduğunu değerlendirdiler. Çok yerinde ve doğru bir tespit.

Alevilerin yoğun olarak Hacı Bektaş’ta bulundukları bir zamanda Diyanet İşleri Başkanı’nın kendisinin de katıldığı ve Hacı Bektaş Dergâhı’nın içerisinde ve asimilasyon amacıyla orada yapılmış olan camide bir programın düzenleniyor olması açık bir meydan okuma ve açık bir provokasyondur. Çünkü Aleviler topyekûn olarak buna karşıdırlar. Böyle bir inançsal değerleri de yoktur. Hacı Bektaş Veli’yi anarken, Diyanet’in açıkladığı kapsam içerisindeki bir anmayı, Aleviler bugüne kadar hiç yapmamışlardır. Çünkü Alevilerin inancında böyle bir şey yok” ifadelerini kullandı.

“Diyanet bu etkinliği derhal iptal etmeli”

Kenanoğlu, Diyanetin Alevilere yönelik olan bakış açısını bildiklerini söylerken, şöyle konuştu:

“Diyanet, cemevlerini asla ibadethane olarak görmeyeceğini, bunun kendileri açısından kırmızı bir çizgi olduğunu da ifade etmektedir. Alevilerin inançsal ritüelleri içerisinde yer alan birçok uygulamayı da yasak kapsamında değerlendirmektedir. Nedir bunlar? Bir inanç merkezine adakta, dilekte bulunmak, bez bağlamak, mum yakmak gibi…

Diyanet İşleri Başkanlığı bir bütün olarak Alevi inancını yok saymaktadır. Sünnileştirme çalışması yapmaktadır. Böyle bir kurumun böyle bir program yapması kabul edilemez. Buradan Diyanete çağrıda bulunmak istiyorum. Ülkenin bu kadar gergin olduğu dönemde, Alevilerin de kalabalık bir şekilde Hacı Bektaş’ta olduğu zamanda böyle bir etkinliğin iptal edildiğini derhal duyurmalıdır.

“Diyanet iptal etmezse ise Aleviler orayı demokratik olarak dar etmelidir”

Eğer bu etkinliği iptal etmeyip “Ben Alevilere meydan okumaya devam ediyorum. Alevilerin kendi inanç merkezlerinde bu asimilasyon etkinliğini yapacağım” derlerse; Alevi kurumları da barışçıl, demokratik çerçeve içerisinde Diyanet İşleri Başkanlığı’na orayı dar etmelidir.”

“Olası bir protesto Müslümanlığa değil siyasal İslamcı yaklaşımadır”

Diyanet’in, ziyaret ettiği birkaç Alevi kurumuna Kuran hediye etmesiyle ilgili olarak da konuşan Kenanoğlu, “Diyanet bugüne kadar ki uygulamalarında, örneğin bir-iki Alevi kurumu ziyaretinde Alevilere Kuran hediye ederek, aslında Alevileri Müslümanlığa davet etmişlerdir. Pirin mekânında Alevilere İslam’ı tebliğ etme, Sünniliğe davet etme etkinliği yapıyor.

Toplumu iktidarlarının devamı açısından germek isteyenler bu planlamayı yapmışlardır. Yarın öbür gün Alevi kurumları demokratik olarak orada tepki gösterdikleri zaman akabinde şunu diyecekler: “Bunlar Kuran’ı, buradaki ilahileri, Müslümanlığımızı protesto ediyorlar” şeklinde provokasyonu devam ettirecekler. Şimdiden bunu uyarıyoruz. Bunu yaparsanız ve orada bir protesto olursa, bu İslam’a ya da Sünniliğe değil, sizin siyasal İslamcı yaklaşımınıza ve asimilasyon politikalarına yöneliktir. Çok tehlikeli bir girişimdir ve mutlaka Diyanet İşleri Başkanlığı bu etkinliği iptal ettiğini duyurmalıdır” dedi.

Berfin YILDIZ – Barış KOP / İSTANBUL


Kaynak: PİRHA

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu