Haberler

Kenanoğlu, Şenyaşar ailesinin sesine ortak oldu

“Adalet” arayışlarında 119 günü geride bırakan Şenyaşar ailesini ziyaret eden Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Şenyaşar ailesinin adalet sesine ortak oldu. Urfa Adliyesi önünde her gün adalet nöbetinde olan Şenyaşar ailesini, HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü ve HDP Urfa İl Örgütü ile birlikte ziyaret eden Kenanoğlu, bulundukları her alanda Şenyaşar ailesinin mücadelesini sahiplendiklerini belirtti.

Kenanoğlu, ziyaret sırasında yaptığı konuşmasında Şenyaşar ailesi tarafından verilen mücadelenin vicdanları yaraladığını belirterek “Katliam gerçekleştiğinden bu yana bizlerin vicdanı sızlıyor. Her seferinde aklımız burada; bulunduğumuz alanlarda mücadelenin sembolünün ve vicdanının burad aolduğunu görüyoruz. Mecliste oturduğumuz koltukların bedelinin ne olduğunu Emine anadan anlıyoruz. Neyi temsil ettiğimizi ve neyin içerisinde olduğumuz buradan daha iyi görüyoruz ve değerlendiriyoruz. Türkiye’de adalet diye bir şey kalmadı, ancak iktidarda olanlar için adalet var. Onların çıkarlarına ve menfaatlerine uyarsa adalet arayışları yerini bulabiliyor. Bunun haricinde toplumun muhalif kesimleri açısından adalet arayışı işte böyle oluyor. Adliye önüne dahi alınmayan ailemiz, adalet arayışını adliyenin dışında bir yerde sürdürmek zorunda kalıyor.” dedi. 

Ailenin mücadelesinin iktidarın vicdansızlığını da gösterdiğini ifade eden Kenanoğlu, “Bir yandan vicdanları yaralayan ve sızlatan bir yandan da iktidarın vicdansızlığını ortaya koyan bir mücadele ile karşı karşıyayız. Aileyi bu mücadelelerinden kaynaklı kutluyoruz. Mücadelelerinin daim olmasını, dirençlerinin ve sağlıklarının yerinde olmasını temenni ediyoruz. Bu adalet arayışı başta Emine ana olmak üzere Şenyaşar ailesi için burada sürse de biz şundan eminiz ki; sadece Türkiye’de değil dünyanın her tarafından Emine ananın sesi yankılanıyor.” diye konuştu. 

Kenanoğlu konuşmasında siyasi iktidara yönelik olarak “Bir yerde adalet arayışı gündeme geldiği zaman buradaki vicdan yoksunluğu herkes tarafından hatırlanıyor. Burada Emine anaya zulüm ama iktidar yanlısı birisi iseniz Diyabakır, İzmir ve Van’da olduğu gibi parti binalarımızın önünde rahatlıkla oturabilir, hakaret edebilir, küfredebilirsiniz. Hatta rahatlıkla elinize silah alıp bizim yoldaşlarımızı katledebilirsiniz. Tüm bunlar serbest! Ama ne zaman Emine ana ve Şenyaşar ailesi adalet arayışı içerisinde ise o zaman adliyenin önünde dahi duramazsınız. Bütün bunların ne anlama geldiğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Kendilerine göre makbul vatandaş olmayan kesimlere nasıl düşmanca yaklaşım gösterdiklerini Emine ana ve Şenyaşar ailesin üzerinden görüyoruz.” diyerek Şenyaşar ailesinin mücadelesinin yanında olduklarını ve verilen mücadeleyi her alanda sahiplendiklerini söyledi.

Yaşanan katliamda oğlunu kaybeden Emin Şenyaşar da hastanede tanık olduğu anları ve sonrasında yaşananları Kenanoğlu ve HDP’liler ile paylaştı. Kenanoğlu, Şenyaşar ailesi ile birlikte bir süre nöbet de tuttu. Urfa’nın Suruç ilçesinde 2018 yılında AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde başlattıkları “adalet” nöbeti eylemi her gün çeşitli destek ziyaretleriyle devam ediyor.


akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu