Haberler

Kenanoğlu: Nefret söylemlerine alet olmayalım

PİRYOL: Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Kürt halkına karşı son süreçte artan ırkçı saldırılara bir tepki de HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu’ndan geldi. Kenanoğlu, kin, nefret ve hedef gösterici söylemlere alet olunmaması gerektiğini belirtti.

Son bir ayda Ankara, Afyon ve Konya’da Kürtlere yönelik ırkçı saldırılar gerçekleşti. En son Konya’da yaşanan saldırıda Hakim Dal adlı yurttaş yaşamını yitirdi. Kenanoğlu, ırkçı saldırılara ilişkin yaptığı Mezopotamya Ajansı’na yaptığı değerlendirmede, iktidarın seçim gündemine işaret etti.

Koşulların normale dönmesi halinde iktidarda kalamayacaklarını biliyorlar

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, son süreçte artan ırkçı saldırıları değerlendirdi. Kenanoğlu, Mezopotamya Ajansı’na yaptığı değerlendirmede, ırkçı saldırıları iktidarın normal koşullarda ülkeyi yönetemez hale geldiğine ve bir seçim hazırlığı içine girdiğine bağladı.

Kenanoğlu, “Seçimde Kürt oyları belirleyici rol oynuyor. Bu nedenle Kürt halkının oy verdiği partisi HDP başta olmak üzere halkın çeşitli birlikteliklerine yönelik baskı arttırıldı. Bu önümüzdeki süreçte daha da artacaktır. Çünkü koşulların normale dönmesi halinde iktidarda kalamayacaklarını biliyorlar” diye belirtti.

Seçim uğruna halkları birbirine düşürmekten çekinmiyorlar

Kürtlere karşı nefret söylemlerine alet olmamaya dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yapan Kenanoğlu, “Tutup Kürdün dilini yok sayıp, Kürt halkının seçilmişlerine yönelik hakaret dili oluşturursan zaten hedef gösteriyorsundur. Bugün Kürtçe konuşmak bile hedef haline gelmektir. Seçim uğruna halkları birbirine düşürmekten çekinmiyorlar.  Hepimiz zaten bulunduğumuz yerde göçebeyiz. Yarın hangi topraklarda ekmek arayacağımız belli değil. Bu topraklarda birlikte yaşayacaksak başka bir şansımız da yok. Bu tür kin, nefret, hedef gösterici söylemlere alet olmamamız gerekir” ifadelerini kullandı.


Haber: PİRYOL

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu