Soru ÖnergeleriTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu iddiaları Meclis’e taşıdı: TÜGVA hangi kamu binalarını kullanmaktadır?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, TÜGVA (Türkiye Gençlik Vakfı) iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Kenanoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yönetim kurulunda olduğu TÜGVA’ya ilişkin devlette kadrolaşma, kamu binalarının usulsüz tahsisi ve kamudan alınan örtülü maddi destek iddialarını Cumhurbaşkanlığı’na sordu.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır. 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıda belirtilen sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

 

 

 

 

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Büyükada’daki vapur iskelesinin üst katından tahliye edilmek istenmesiyle bir kez daha gündeme gelen Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), açığa çıkan kadrolaşma listeleri, kamu binalarının usulsüz tahsis edildiği ve kamudan aldığı büyük destek iddiaları nedeniyle tartışmaların odağında bulunmaktadır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Yüksek İstişare Heyeti’nde yer aldığı TÜGVA’nın, Fethullah Gülen cemaatine yönelik operasyonlardan sonra buradaki eğitim alanında doğan boşluğa TÜRGEV ile birlikte oturduğu iddia edilmektedir.

Bu bağlamda;

1- TÜGVA kimler tarafından, hangi maçla kurulmuştur?

2- Sadece sekiz yılda başka bir vakfın hayal bile edemeyeceği bir büyüklüğe ulaşan Tügva, ortaokullar, liseler, üniversiteler, yurtlar ve kamu binalarına nasıl sahip olmuştur?

3- TÜGVA’nın yönetim organlarında AKP’de siyaset yapan kimler vardır?

4- TÜGVA vergiden muaf mıdır?

5- TÜGVA Millî Eğitim Bakanlığı ile hangi protokolleri yürütmektedir?

6- TÜGVA hangi kamu binalarını kullanmaktadır? Gülen cemaatinden el konulan kaç dershane ve yurt TÜGVA’ya tahsis edilmiştir?

7- TÜGVA’ya tahsis edilen binalarda hangi faaliyetler yürütülmektedir? Kaç personel çalıştırılmaktadır?

8- TÜGVA’ya Valilik veya Belediyeler yardım ve destekte bulunmakta mıdır?

9- TÜGVA’nın kamu kuruluşlarına adam yerleştirdiği doğru mudur?

10- İstanbul’daki kamu taşınmazlarının yurt olarak TÜGVA ile Kadem, İlim Yayma Cemiyeti, TÜRGEV, Ensar gibi vakıf ve derneklere tahsis edildiği iddiaları doğru mudur?

11- TÜGVA’ya devredilen taşınmazlar ile kamu binalarının kiralarının belediyeler ve kamu kurumları tarafından ödendiği doğru mudur?

12- T.C. numarası yazınca nüfus sistemine bağlanan ve kişinin tüm bilgisinin çıktığı ERP adında bir telefon uygulamasının TÜGVA’ya tanımlandığı iddiası doğru mudur?

13- Kamuoyuna yansıyan bu iddialar ile ilgili soruşturma açılmış mıdır? Açılmamışsa neden açılmamaktadır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu