Röportajlar

Kenanoğlu; Yeni bir devlet, ulus ve sistem kurgulanıyor

‘Yeni bir devlet, ulus ve sistem kurgulanıyor’

PİRHA – Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği’nin Onursal Başkanı Ali Kenanoğlu, başkanlık sistemiyle yeni bir ulus, devlet kurulmak istendiğini söyledi. Kenanoğlu, “Bu sistemde Alevilere yer yok” dedi.
11 Ocak 2017 Çarşamba 10:21
‘Yeni bir devlet, ulus ve sistem kurgulanıyor’

Partili cumhurbaşkanlığı da denilen başkanlık sistemini getirecek olan yeni anayasa teklifi mecliste görüşülmeye devam ediyor. Toplumun büyük kesiminin tepkisini çeken bu teklifi HDP MYK üyesi ve 25. Dönem milletvekili, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği’nin Kurucu Başkanı  Ali Kenanoğlu PİRHA’ya değerlendirdi.

Kenanoğlu, bu anayasa teklifinde Alevilere, Kürtlere, kadınlara, feministlere ve tüm sol sosyalist kesimlere yer olmadığını söyledi. Ali Kenanoğlu, yeni bir sistemin kurulmak istendiğine işaret ederek, 15 Temmuz Darbe girişimini hatırlatarak şu saptamalarda bulundu:

‘15 Temmuz darbe girişimi kurgusu ve kontrollü bir şekilde halkın bastırdığı bir engelleme gibi göründürülmesi Türkiye Cumhuriyeti’nin 15 Temmuz Cumhuriyeti’ne dönüştürülmesiyle ilgili bir durumdur. Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihinde bir Kurtuluş Savaşı vardı ve akabinde de kurulan bir sistem vardı. Şimdi yeni bir sistem kurulmak isteniyor. Kurulurken de kendi anayasalarını, kendi sistemlerini getirmek istiyorlar. Bu sistem bu anayasa koşullarında da 15 Temmuz’u sanki bir kurtuluş savaşı gibi sunuyorlar. ‘’15 Temmuz şehitlerini’’ bundan önceki bütün savaşlardaki şehitlerden daha üstün tutuyorlar. Buradan bakıldığında yeni bir devlet, yeni bir sistem, yeni bir yönetim, yeni bir ulus yani halkı bütünüyle yeniden kurguladıkları bir planlama, bir projelendirmeyle karşı karşıyayız. Bu yüzden anayasa değişikliğini öyle sıradan bir anayasa değişikliği olarak göremeyiz.”

TÜRK VE SUNNİ DEVLET MODELİ

Yeni getirilecek sistemle birlikte Türkiye’de yaşayan farklı kesimlerin kendilerini ifade edebileceği imkânların tamamen ortadan kaldırılacağını belirten Kenanoğlu, bu sistemin Türk ve sunni devlet modeli üzerine kesinleştirilmiş bir yapıya kavuşturulacağını ifade etti.

BU SİSTEMDE ALEVİLERE YER YOK

15 Temmuz’dan bu yana Alevilere dayatılan biat kültürünü değerlendiren Ali Kenanoğlu şunları söyledi:

‘’Sunni, muhafazakâr ve Türk etnik ırkına dayalı bir yapıyla kurulmak istenen yeni sistemde Alevilere, Kürtlere, kadınlara, sol ve sosyalist kesimlere yer yok. Ya bu sisteme boyun eğeceksiniz ya da ülkede yaşama şansınız yok. Bütün yayın organlarımızı susturmaları, televizyonları, gazeteleri kapatmaları, siyasi partileri, sendikaları ve sivil toplum kuruluşlarını baskı altına almaları bunun bir uygulamasıdır aslında.’’

BU SİSTEM KİMSEYE MUTLULUK GETİRMEZ

“OHAL koşullarıyla ülkemiz yaşanılamayacak bir yer haline getirilmeye çalışılıyor” diyen Kenanoğlu, bu koşullar ve baskılar altında kimsenin mutlu olamayacağını söyledi.

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği’nin Kurucu Başkanı Ali Kenanoğlu, böyle bir ülkede ne bölünme tehlikesi sona erer, ne kalkışma sona erer, ne de zulüm sona erer” diyerek, hiç bir yurttaşın huzur içinde yaşayamayacağına vurgu yaptı.

“BAŞKANLIK SİSTEMİNDEN VAZGEÇİLMELİ”

Başkanlık sisteminden vazgeçilmesi gerektiğini söyleyen Kenanoğlu, “Burada en büyük rol da şu an için ilk aşamada Akp milletvekillerinindir. İkinci aşamada da Akp seçmeni diye nitelendirilen bu yüzde ellilik kesimin bu konuyu iyi idrak etmesi gerekir. Zaten bu ülkenin diğer toplumsal kesimleri bunun böyle olmadığının bilincindeler ve buna karşı mücadele etmektedirler” ifadelerini kullandı.

Suay ABAK

‘Yeni bir devlet, ulus ve sistem kurgulanıyor’

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu