Röportajlar

Kenanoğlu: Alevilerin, Dersim’de tarikat örgütlenmesine direnmesi gerekir

PİRHA: Dersim Araştırmaları Merkezi’nin (DAM), Dersim’de tarikat örgütlenmesine dair konuşan HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu, “Bu yapılara karşı toplu itiraz furyası başlatmak lazım” diyerek, devlet eliyle zoraki bir asimilasyonun yürürlükte olduğuna işaret etti. Kenanoğlu, Dersimli ailelerin, çocuklar konusunda sıkı bir koruma geliştirmesi gerektiğini söyledi.


Dersim Araştırmaları Merkezi’nin (DAM) tarikat örgütlenmesine dair saha çalışmasının ardından tepkiler de sürüyor. HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, DAM’ın yapmış olduğu çalışmanın çok değerli olduğunu vurgulayarak, “Okullarda, kahvehanelerde, ortak yaşam alanlarında, mezarlıklarda bile ciddi ayrımcılık ve Alevilere karşı asimilasyon politikaları yürütülüyor” dedi.

Neden Dersim?

Kenanoğlu, Dersim’e ‘Alevilik üzerindeki asimilasyonun deneme sahası’ olarak yöneldiklerini söyleyerek, “Oradaki direnci kırdıkları zaman, gerisi kolay gelir anlayışı mevcut” dedi. Dersim’in Alevi toplumu tarafından da iyi tanınması gerektiğini belirten Kenanoğlu şunları söyledi:

“Dersim’e bir Muharrem Matemi orucu esnasında gittiğimde berber ve kebapçılar, camına şöyle bir yazı asmıştı; ‘Muharrem dolayısıyla kapalıyız’. Bunlar son derece önemli. Buna rastlayabileceğiniz başka bir il yok. Dükkanlarını kapatıp kapatmaları ayrı bir tartışma. Ama bu hassasiyeti sergileyen bir ilimiz var. Tabi ki tüm berber ve kebapçılar kapalı değildi. Ama inancı, geleneği gereğince o kebabı pişirmeyi, o eti sunmayı reddeden dükkânlar da vardı. Ama siz buna bir İstanbul’da, bir Tokat’ta rastlayamazsınız. Dersim bu anlamıyla bir Alevi kentidir. Alevi geleneğinin, inancının, öğretinin bütünüyle yaşandığı, izlerine rastlandığı bir yer. Bu önemi sadece biz bilmiyoruz. Aleviliği asimile etmeyi hedefine koymuş yapılar da biliyor.”

“İtiraz furyası başlatmak lazım”

Ali Kenanoğlu, Dersim’deki tarikat yapılanmalarının devlet eliyle inşa edildiğini vurguladı. “Güçlerini oradaki askeri teşkilattan, valilikten, kaymakamlıktan, üniversiteden alarak faaliyet yürütüyorlar” diyen Kenanoğlu, topyekün bir itirazın başlatılması gerektiğini de söyleyerek şu sözlerle devam etti:

“Bütün Alevi kamuoyunun öncelikle bunun ne anlama geldiğini idrak etmesi lazım. Dersim’e cemaatleri göndermek, onların yurt, yuva tutması ne anlama geliyor? Bunu Tekirdağ’daki Alevi de, Çanakkale’deki Alevi de iyi idrak etmesi gerekiyor. Çünkü bu tek başına Dersim’in asimilasyonu değil, bir bütün Alevi toplumuna yönelik deneme aşamasıdır. Dersim’e model il olarak başlıyorlar. Bunun için hakikaten topyekün bir itiraz furyası başlatmak lazım. Alevi kurumları, kişileri, milletvekilleri, gazetesi, yazarı, çizeri bunların hepsi itiraz etmesi gerekiyor. Bu zoraki bir asimilasyondur.”

“Tarikatlara karşı direnmek gerekiyor”

Ali Kenanoğlu, Dersimli ailelerin, çocuklar konusunda sıkı bir koruma geliştirmesi gerektiğini de söyleyerek sözlerini şu cümlelerle sonlandırdı:

“Bunun bir asimilasyon olduğunu kabul ederek işe başlamak gerekiyor. Dolayısıyla Dersimliler çok ağır bir yük altındalar. Ama bu yüke karşı kabul değil direnmek gerekiyor.”

Dersim’deki kurumlar bu işe karşı çok uyanık davranmak durumundalar. Tarikatların orada bir yurt, yuva tutmasını engellemeleri gerekiyor. Söz konusu yapılar hani sadece polis, asker çocuklarını alıyorlarmış, onların sorunudur. Gönül ister ki o çocuklar da gitmesin. Ama Dersimli Alevi çocuklarını kabul edemeyiz. Buralara çekilmelerine kesinlikle engel olmak lazım.”

Cebrail Arslan/PİRHA ANKARA


Kaynak: PİRHA

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu